A tudomány eddig csak feltevésként fogadta el azt az állítást, hogy a világűrben sodródó meteoritok egyikén érkezhetett nagyon kezdetleges élet a Földre. Most már bizonyíték is van arra, hogy ez az elmélet legalábbis nem kizárható, ugyanis egy kutatócsoport nem régen többféle olyan molekulát is kimutatott ilyen kőzetekben, amelyek elengedhetetlenek a DNS keletkezéséhez.
Korábbi kutatás aminosavakat és azok építőelemeit már megtalálta meteoritokban, sőt, nuklein bázisokat is (amelyek a DNS és az RNS legfontosabb építőkövei). Azonban nem lehetett kizárni, hogy ezek földi forrásból kerültek a kőzetbe. A Washingtoni Carnegie Intézet kémikusa, Jim Cleaves rámutatott: már lassan 50 éve találnak ilyesmit földön kívüli eredetű kőzeten, és próbálnak rájönni, hogy ezek biológiai folyamatok eredményeként jöttek létre, vagy sem. Azonban emellett mindig ott volt a kérdés: mikor és hogyan került kapcsolatba a kőzet ezekkel a molekulákkal: viharos érkezése előtt vagy után...
Most, a legújabb kutatómódszert alkalmazták tucatnyi kőzetmintán, melyekből 11 az ún. szenes kondritok, a maradék egy pedig egy rendkívül ritka ureilit kő volt. Most először végeztek mindkét típussal kapcsolatban összehasonlító nuklein bázis elemzést.
A tömegüktől kezdve a molekulák rengeteg tulajdonságát megmérték és összehasonlították a becsapódási környezetükével, hogy ezzel kizárhassák a földi eredetet. Két szenes kondritban igen sok fajta nuklein bázist találtak, valamint hasonló szerkezeteket, ún. nuklein bázis analóg molekulákat. Ezekből három rendkívül ritka a Földön, és a becsapódási helyekről vett rengeteg mintában egyáltalán nem sikerült őket vagy az őket felépítő kisebb molekulákat kimutatni. Ezzel sikerült bebizonyítani, hogy a DNS-elemek nem földi eredetűek voltak.
Ebben az eredményben egyáltalán nem bíztak a kutatók. Vezetőjük, Michael Callahan asztrobiológus és analitikai kémikus elmondta: a projekt elején olyan triviális, semmitmondó eredmények születtek, hogy sokan abba is akarták hagyni a további vizsgálódást.
Laborkísérletekben igazolták, hogy a világűrben viszonylag gyakori ammónia és cianid tudnak a szenes kondritokban találtakhoz nagyon hasonló nuklein bázisokat és analógokat létrehozni.
"Mindez elárul egyet s mást az élet keletkezésének esetleges körülményeiről a Földön - és talán máshol is" - mondta Callahan. - "mi történik ezekkel az építőelemekkel, ha olyan helyre kerülnek, ahol használhatók? Vajon használhatók alternatív elemek más dolgok felépítéséhez?"
Szenes kondritokban már korábban kimutatták a citromsavciklus (a sejtlégzés kulcsfolyamata) leglényegesebb elemeit - tudva azt, hogy azok az elemek jöhettek a világűrből, az a felfedezés is új értelmet nyer.
Ez a kutatás természetesen nem igazolja sem azt, hogy a földi élet meteoron érkezett volna, sem azt, hogy máshol létezik a miénkhez hasonló élet. Azonban nagyon fontos lépést jelent, mert bebizonyította, hogy érkezhettek földön kívülről olyan molekulák-anyagok, amik az élet kialakulásában vagy fejlődésében - esetleg a fejlődés más irányba terelésében... - segíthettek. És ha nálunk megtörtént - megtörténhetett akárhol.
Utolsó kommentek