Ha szóba kerül a cyberkultúra, akkor sokaknak a cyberpunk jut eszébe, vagy az internetes közösségek. Pedig nem csak ezekből áll. Ott van például a divat. El sem hinné az ember, hogy a cyberkultúra honnan merített saját öltözködési stílusának kialakításához…. a gót szubkultúrától.
A „cybergoth” (kb. „kibergót”) kifejezést 1988-ban alkotta meg a Games Workshop, mikor Dark Future című játékukat hirdették. De a divatba csak tíz év múlva robbant be. Az angol és az amerikai szubkultúrák egymásra hatásának eredményeképp 1999-ben született meg a cybergoth, mely ötvözte a szegecses, rockeres stílust az elektronikus zenére táncoló raverekkel. A kibergótok megjelenésére nagy hatást gyakorolt David Bowie 1970-es évek béli öltözködése, a Metropolis című film és a cyberpunk mozgalom.
A cybergoth szubkultúra a legtöbb esetben megegyezik a hagyományos gót testvérével, két dolgot leszámítva. A kibergótok elektronikus zenékre ropják, konkrétan az EBM, glitch, electro, dark electro, electronicore, trance, acid trance, dark psytrance, hard trance, hardstyle, dubstyle, techno, hardcore techno, gabber, drum’n’bass, darkstep és a techstep irányzatokra. A másik lényeges különbség az öltözködési stílus.
A kibergótok frizurája tér el a leglátványosabban a gótokétól. A célja, hogy minél világosabbak legyenek a fürtök, és nem ritka a neonosra festett hajkorona sem. Célja, hogy elektromos vezeték hatását keltse. A ruhák legnagyobb része fekete, mégis sokat színesít rajta néhány rokokós és futurista elem, a szó minden értelmében. Ezen kívül gyakori még a különböző fajta maszkok, testékszerek, nyáklapos díszítések, egyedi szemszínt kölcsönző kontaktlencsék, hálós ruhadarabok és extrém sminkek viselése is. Anyagukat tekintve PVC-ből, latexből vagy valamilyen lágy szövetből készülhetnek, de divatos, ha valamilyen formában minden felsorolt anyag megtalálható bennük.
Kiegészítőként használható hozzá műhaj, pilótamaszk, gázmaszk és gyakran bizarr smink. A leglátványosabbak viszont a LED-el, vagy UV-vel díszített ruhadarabok, melyeket éjszakai szórakozóhelyekre ölthetnek fel. A cybergoth életérzés teljes élményéhez ugyanis éjszaka kell buliba járni. Személy szerint én nem érezném magam biztonságban az éjszakában két lábon járó karácsonyfaként, de nem is nekem való ez a fajta életmód. Összefoglalásképp kijelenthetjük, hogy egy remekül sikerült kibergót ruha olyan, mint egy érdekes jelmez. Hol szerezhetjük be a hozzávalókat?
Ahogy azt már korábban írtam, a cybergoth szubkultúra az USA-ban és az Egyesült Királyságban terjedt el, ezért a legjobb ellátókra is ott lehet rábukkanni. Londonban megtalálható a DANE és a Cyberdog nevű üzlet, a Pen & Lolly Clubwear Sheffieldben, Dél-Kaliforniában a Lip Service, a Robotic Kitty Fashions Chicagóban található meg, a Diabolik pedig Montréalban van.
És kialakult-e az évek során saját mozgásvilága? Ki. A cybergoth tánc a techtonikon és a gogón alapszik, de van benne utcai tánc, hastánc, balett, viszont mindez jóval gyorsabb mozgással párosul. A táncosok a tánc gyökereiket egészen a törzsi életmódig vezetik vissza. Ehhez jön még az ún. „cyber boot covers”, mely lényegében egy lábtyű. A cybergoth táncot ezzel szokás ropni.
Most már nincs más dolgunk, mint megkeresni a kibergótok kedvenc szórakozóhelyeit. Ezek pedig a következők:
- London: Slimelight, Club Antichrist
- Edinburgh: Ascension, Cyberia
- Leeds: The Wendy House
- Montréal: Les Foufounes Électriques
- Leicester: Autonomy
- Newcastle: Tech Noir
- Glasgow: Bedlam
- Toronto: Nocturne Club, Plastik Wrap
- Nottingham: Nightmare
- Norwich: Chains on Velvet
- Detroit: Leland City Club
- Ann Arbor: Necto
- Ybor City: The Castle
- San Francisco: Death Guild
- Los Angeles: Das Bunker
Persze előfordult már olyan is, hogy a cybergothosság csak a felszínen az, a mélyben industrial metal zene rejlik. Hallgassátok meg például ezt a számot, mely csak külsőségeiben kibergót!
Utolsó kommentek