John Schoenherr, egyike a 60-as, 70-es legkiválóbb science-fiction illusztrátorainak s az első művész, aki illusztrálta Frank Herbert Dűnéjét és Anne McCaffrey Pern sorozatát. A művész április 8-án, 74 évesen hunyt el. Herbert annyira el volt ragadtatva Schoenherr képeitől, hogy csupán úgy emlegette a művészt, mint „az egyetlen ember, aki valaha is járt a Dűnén”.
Schoenherr leginkább talán Dűne-illusztrációi által vált ismertté, amelyek elsőként két részben, a „Dune World” és a „The Prophet of Dune” címmel jelentek meg az Analog science-fiction magazinban 1963-ban, majd 1965-ben, s amiért ugyanebben az évben elnyerte a Legjobb Művésznek járó Hugo-díjat. Az 50-es évek végétől egészen a 70-es évek végéig Schoenherr több száz egyedi és emlékezetes illusztrációval gazdagította a különböző sci-fi magazinokat és regényeket.
Azok számára, akik 1960-ban fedezték fel a science-fiction irodalmat, John Schoenherr egyike volt annak a maroknyi művésznek, akik segítettek abban, hogy emlékezetünkben képek formájában is meg tudjuk őrizni a science-fiction eme klasszikus korszakát. Belső illusztrációi, különösen metszetei, jellegzetesek voltak hallatlan, „sötét” pontosságukról, míg drámaian idegen tájakat, műalkotásokat és lényeket ábrázoló borítófestményeihez ragyogó, mondhatni izzó színeket használt. Ezenkívül 1967-ben szintén ő készítette el Anne McCaffrey első Pern-története, a Weyr Search illusztrációit. Összességében tehát hozzájárult két, az elmúlt 50 év talán legnépszerűbb science fiction sorozatának megszületéséhez.
1978-ban a The Illustrated Dune-be szánt rajzaival még egyszer utoljára visszatért a Dűne világához. Ezek után csak alkalmilag dolgozott tudományos-fantasztikus témákon, ám díjnyertes művészete tovább élt gyerekkönyvek lapjain és vadvilágot megörökítő festményein. 20 éven át Schoenherr termékeny szerepet játszott képzeletünk és a SF formálásában, s távozásával egy újabb nagyszerű művésztől vagyunk kénytelenek búcsúzni.
a_liz & bob
Utolsó kommentek