Svájci kutatók felfedezték, hogy néhány exobolygó (azaz naprendszerünkön kívüli planéta) a csillagrendszerében természetellenesen kering: furcsa dőlésszögben ellenkező irányba forog a napjához képest.
A PhysOrg.com-on közölt nyilatkozatban a kutatók összefoglalták a megfigyeléseket:
A felfedezők kilenc új exobolygó létezését jelentették be a RAS National Astronomy Meeting-en. Amikor az új felfedezéseket összevetették korábbi megfigyelésekkel, csillagászok meglepődve vették tudomásul, hogy a magasabb, 27-es vizsgált mintából hat bolygó az ellenkező irányba forog a saját csillagjához képest – pont fordítva, mint amit mi láthatunk a saját naprendszerünkben. „Igazi bombát dobtunk az exobolgyókutatás területére” – nyilatkozta Amaury Triaud, a Genfi Csillagvizsgáló PhD-hallgatója, aki Andrew Cameronnal és Didier Quelozzal vezeti a megfigyelést. A jelenség okát még kutatják.
Mostanáig adottnak tekintettük, hogy a bolygók a mi csillagrendszerünkben megszokottal többé-kevésbé megegyező irányba forognak. Ha ennyit tudunk a többi csillagrendszer működéséről, ne lepődjünk meg, ha néhány éven belül földönkívüliekkel találkozunk a sarki kisboltban.
Utolsó kommentek