Végre hitelesítették az első exobolygóról készült pillanatképet.
A fent látható képet 2008-ban készítette a Gemini Obszervatórium, ami immáron hivatalosan is az első földfelszínen készített fénykép, amellyen sikerült megörökíteni egy „idegen” (tehát a Naprendszeren kívül eső) bolygót.
Habár számos kompozit felvételt készítettünk gravitációs fluktuációk, s más, indirekt megfigyelési módszerek segítségével, a Gemini felvétele tekinthető az első igazi, közvetlen fotográfiának. A felvételen látható bolygó tömege mintegy nyolcszorosa a Jupiterének, s az 1RXS J160929. 1-210524 (röviden 1RXS 1609) nevű csillagrendszer tagja, ami viszont egy 500 fényévre lévő, több mint 5 millió éves csillaghalmaz része (Skorpió-Kentaur konstelláció)
A csillagot felfedező David Lafreniere, vezető csillagász elmondása szerint még további kutatásra van szükség annak eldöntése érdekében, hogy a bolygó valóban a vélt csillag körül kering-e. Lafreniere elismerte, hogy adaptív optika nélkül képtelenek lettek volna felfedezni a bolygót. A bolygó körüli atmoszféra egyszerűen elmosódik, miközben a Föld helyzetéből tekintve áthalad a csillag előtt, ami által a bolygó így teljesen észrevétlen marad számunkra. Kizárólag adaptív optikai lencsék segítségével vagyunk képesek kiszűrni ezt az elmosódást, ráadásul élesebb képet kaphatunk a csillagok közelében található, önálló fénykibocsátással nem rendelkező űrbéli objektumokról.
Utolsó kommentek