Vannak pillanatok, amikor az ember, legyen bármilyen józan gondolkodású is, néha megfontolja egy alumínium-sityak hajtogatását. Nem meglepő módon a legutóbbi pillanat akkor jött el, amikor a DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency, azaz Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége; korábbi nevén ARPA) ügynökség bejelentette, olyan technológiák kifejlesztésén fáradozik, amelyekkel befolyásolhatják a katonák agyműködését a jobb teljesítmény érdekében.
Na mármost a DARPA nem lesz képes ily módon távirányítással parancsolni a katonáknak – legalábbis az ügynökség azt állítja, hogy nem ilyen irányba folynak a kutatások. Egy olyan sisakot építenek, ami ún. transzkraniális pulzáló ultrahanggal segítene a tengerészgyalogosoknak könnyebben feldolgozni a stresszt, emellett élesítené érzékeiket és a fájdalmat is könnyebben elviselhetővé tenné.
A kutatás már csak azért is áttörő, mert hasonló elme-befolyásoló eljárásokat korábban ilyen hatékonysággal csak közvetlen stimulációval, agyba ültetett implantátumokkal tudtak elérni. A TPUH (TPUS) tesztek nagy részét az Arizonai Állami Egyetemen végezték. Dr. William Tyler, az egyetem helyettes professzora így nyilatkozott:
„Annak érdekében, hogy továbblépjünk a korábbi idők korlátain, a laboratóriumom kénytelen volt szokatlan technológiákat kidolgozni, amelyek segítségével végül lehetővé vált a koponyán kívüli pulzáló ultrahang távolsági, mégis direkt alkalmazása bárminemű műtét nélkül. Továbbá ezzel azt is demonstráltuk, hogy a hangon túli neuromoduláció ilyetén alkalmazása a hagyományos TMS-eljárásoknál mintegy ötször nagyobb távolságokról is lehetséges, s így is hatékonyan tudjuk befolyásolni az agyhullámokat.”
Utolsó kommentek