A számos film közül, amelyek valamilyen módon Philip K. Dick munkáiból merítettek, sok esetben csupán egy-egy ötletet vagy a központi témát vették át, s így aligha nevezhetőek hű adaptációknak. A Szárnyas fejvadász (Blade Runner, 1982) már a címével is ellentmondásosnak tűnhet, mivel azt Alan E. Nourse egyészségügyi disztópiájától kölcsönözte, ettől függetlenül talán Ridley Scott volt képes leginkább megragadni Dick eredetijének, az Álmodnak-e az androidok elektromos bárányokkal lényegét. Most a rendezőóriás az Ember a fellegvárban átiratát tervezi, ezúttal egy négy részes BBC minisorozat formájában.
Dick regénye egy olyan alternatív 60-as években játszódik, ahol Japán és Németország győzedelmeskedett a második világháborúban, azonban a politikai feszültség egyre nő a nagyhatalmak által felprédált egykori Egyesült Államok területén. A térkép talán némi támpontot nyújthat abban, hogy pontosan miről is van szó. A regény cselekménye több szálon fut, s számos szereplő szemszögéből kerül bemutatásra e bizarr univerzum, ám sorsukat összeköti egy különös könyv, a Sáska, amely a szövetséges erők győzelméről, s a Harmadik Birodalom bukásáról szól.
A rendező kilétét egyelőre homály fedi, annyi azonban biztos, hogy Ridley Scott Free nevű produkciós cége már összeállt a Freemantle-lel, s a Headline Pictures-zel, illetve a Dick-alapítvány felügyelőbizottsága is részt vesz a projektben Electric Shepherd néven. Howard Brenton írja a forgatókönyvet. Ismerve az író politikához fűződő viszonyát (ideológiától függetlenül mindent és mindenkit kigúnyol, akit arra érdemesnek talál), nem kell attól tartanunk, hogy az alapmű bármely elemének scriptbe foglalása túl nagy kényelmetlenséget okozna számára.
Scott maga amúgy a következőképpen nyilatkozott Broadcastnek adott interjújában:
"Nagyszerű érzés, egyben nagyon nagy kiváltság visszatérni Dick világába. Mindig is nagy rajongója voltam. Nem csak olyan világok teremtésének a mestere, amelyek lángra lobbantják az ember képzeletét, de emellett mindig elárulnak valamit az ember mibenlétéről is. Howard Britannia egyik legelismertebb forgatókönyvírója, s újabb mélységeket adhat Dick klasszikusának."
Jól hallottátok emberek, Howard Brentont nem adaptációval, hanem az eredeti mű feljavításával bízták meg. Nem aprózzák el a dolgot, az már egyszer biztos. Bízzunk benne, hogy jó érzékű és elhivatott rendezőt találnak a sorozathoz.
Utolsó kommentek