Akik valamennyire nyomon követik a csillagászati kutatásokat, már hozzászokhattak, hogy a talált eredmények általában az univerzum távoli múltjáról mesélnek nekünk, ám a Hubble Űrteleszkóp fejlett számítógépes szimulációk segítségével képes volt egy egész csillagraj mozgását 10000 évvel előre megjósolni.
Az Omega Centauri gömbhalmaz körülbelül tízmillió csillag otthona, amelyek mind egy közös gravitációs középpont körül keringenek. Ez a legfényesebb és a legnagyobb halmaz a Tejútrendszerben, s mivel a legsűrűbb is, a csillagok általánosan egy tized fényévnyire vannak egymástól - ez negyvenszer kisebb mint a Nap és az Alpha Centauri közötti távolság.
A Hubble 2002 és 2006 között kristálytiszta felvételeket készített a halmazról, ami lehetővé tette a csillagászok számára, hogy feltérképezzék a csillagok 4 éves mozgását. Egy, az Űrtávcső Tudományos Intézet kutatói által végzett tanulmány százezer csillagra koncentrált, ami nagyjából egy százaléka a halmaz valódi népességének. Mivel a Hubble fényképei kivételesen jól sikerültek, meghatározhatták a mozgás folyamatát az egymást követő felvételek alapján, s így már ki tudták következtetni az egyes csillagok keringési pályáját is a gravitációs középpont körül.
A kutatás eredményeképpen a csillagászok el tudták készíteni az Omega Centauri három-, négy-, sőt, tizenkétezer évvel későbbi térképét is. Például a felső képen négyzettel kijelölt terület 600 év alatt bekövetkező változásait a második képen láthatjuk.
Ám hiába látunk előre 10000 évvel a jövőbe, mi magunk a múlthoz vagyunk láncolva. Az Omega Centauri ugyanis 16000 fényévre van tőlünk, ami azt jelenti, hogy legtávolabbi előrejelzéseink is csupán a halmaz csillagainak időszámításunk előtti 4000-ben felvett pozícióját mutatják meg.
Segíts Te is: magyar Pulit a Holdra és legyél tagja a Kis Lépés Klub-nak.
Utolsó kommentek