Egy újabb ökörség - gondolhatnánk első hallásra. Ám az MIT tudósai valóban felfedezték azokat a molekulákat, melyek képesek rá, hogy spontán módon egy olyan mintába rendeződjenek, ami a fényt elektromossággá alakítja át. Gyakorlatilag egy önmagát megalkotó napelemről van szó - és mindez egy petricsészében!
Növényektől tanulnak az MIT tudósai
2010.12.13. 18:00 :: Vasmacsek
A kutatók most tették közzé, hogy megalkottak egy olyan mesterséges eljárást, ami képes leutánozni a fotoszintézist. Egyes molekulák elektronok felszabadításával reagálnak a fényre. A „trükk” annyiból áll, hogy felfedeztek egy anyagot, ami ezeket szilárd szerkezetté kapcsolja össze. A foszfolipidek mindössze ennyit tesznek, illetve olyan karbon nanovezetékekké alakulnak, melyek vezetik az elektromosságot. A foszfolipideket egységes csoportban tartó nanocsövecskék segítségével a fotoreaktív molekulák összegyűjtik a fényt, így a cső vezetékként működik, ami ezután összegyűjti a már létrejött elektromos áramot.
A legérdekesebb az, hogy ezek az apró napelemek vegyületek hatására képesek lebomlani vagy újra összeállni. Elég rájuk permetezni az adalékanyagot, és a molekuláris összetevők szétfolynak; ha eltávolítjuk egy membrán segítségével, a rendszer újból összeállítja magát.
A tudósok arra is rájöttek, hogy a hatásfok nem csökken a rendszer ismétlődő lebomlása és újraépülése után sem. Korábban az volt a probléma a napelemekkel, hogy idővel veszítettek hatékonyságukból - ez az új fejlesztés most megoldást jelenthet erre. Vegyük végre észre, ha jó napelemeket akarunk előállítani, a legeredményesebb napenergia-generátorokból kell ihletet merítenünk: a növényekből.
Szólj hozzá!
Címkék: tudomány
A bejegyzés trackback címe:
https://sf.blog.hu/api/trackback/id/2513087
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
Utolsó kommentek