Izraelben egy ásatáson megdöbbentő, sőt, már-már zavarba ejtő leletet találtak régészek. A Tel Avivi Egyetem tudósai ugyanis félreérthetetlenül a mai embertől (Homo Sapiens Sapiens) származó fogakat ástak ki egy történelem előtti barlang-városból, a Kassem-barlangból. Ez még nem is volna nagyon nagy újság, de ezeket a csontokat 400,000 évvel ezelőttre datálják, ami azért sokkolta a kutatókat, mert eddig a tudomány szerint a Homo Sapiens csak 200,000 évvel ezelőtt jelent meg az eddig talált legrégebbi leletek alapján.
Avi Gopher archeológus szerint amennyiben a jelenleg a csontmaradványokat vizsgáló nemzetközi tudóscsoport megerősíti ezt a datálást, a lelet „az evolúció képét alapjaiban változtatja meg”. Az American Journal of Physical Anthropology folyóiratban megjelentetett eredmények szerint ezek az emberpéldányok alak, intelligencia és méret szempontjából szinte teljesen megegyeznek a ma élő emberekkel illetve a későbbi Homo Sapiens leletekkel.
A lelet így vitathatóvá teszi azt a tényt, hogy a neandervölgyi ember valóban a Homo Sapiens őse volt, hiszen ezek szerint a két faj nagyon hosszú ideig egymás mellett létezett, ami pedig magyarázhatná többek között az ókori népek óriás-mítoszait is (a neandervölgyiek, ha nem is magasabbak, de sokkalta nagyobb termetűek és robosztusabb felépítésűek voltak a Homo Sapiensnél).
A kutatás szerint a neandervölgyi ember Kr. e. 30,000 körül tűnt el Európából, Ázsiából pedig annál is 20,000 évvel korábban, átadva helyüket a tudomány eddigi állása szerint a tőlük származó Homo Sapiensnek.
Ez a lelet tovább erősítené azt a modern elméletet is, miszerint a neandervölgyi ember egyszerűen egy alfaja volt a modern Homo Sapiensnek, amit számos új felfedezés támaszt alá: a neandervölgyi ember saját fejlesztésű eszközökkel rendelkezett, nem csak húst fogyasztott, ahogy korábban hitték, agya pedig egyenesen nagyobb volt, mint a Homo Sapiensé. Emellett az ázsiai népek géntérképe 1-4%-os egyezést mutat a neandervölgyi ember génjeivel, ami bizonyítja, hogy a két faj képes volt közös utódok létrehozására, és élt is a lehetőséggel.
/welt.de/
Utolsó kommentek