A NASA december hatodikára időzítette a napvitorlájának szabadjára engedését annak szállítóműholdjáról, a FASTSAT-ról. Ez a csúcstechnológia hozzávetőleg egy cipó méretű jószág, méregdrága nanotechnológiával. A FASTSAT annak rendje és módja szerint visszaigazolta a zsilip kinyílását és a NanoSail-D távozását. A gond csak az volt, hogy a vitorla nem jelent meg az égen, ez pedig egy lehetőséget hagyott: a zsilip kinyílt, de a vitorla benn maradt.
Január 19-én azonban sikerült kimutatni, hogy a NanoSail-D szabadesésben van, tehát fogta magát, és kiugrott a FASTSAT-ból.
Ami nagyobb baj, az az, hogy nem biztosak benne a mérnökök, hogy a vitorla működik-e. A NASA civil segítséget kér a műhold tevékenységének figyeléséhez: mindazok, akik ún. ham-rádióval rendelkeznek, figyeljék a 437.270 MHz-es frekvenciát, ugyanis a műhold jele ott várható. Az információkat ezzel kapcsolatban IDE VÁRJÁK.
A csapat, akik építették, nagyon lelkesek, és bíznak benne, hogy az eszköznek sikerül szétnyitni a vitorláit, és be tudja mutatni végül, mire jó egy napvitorla.
A kidobódás után beindul egy 72 órás visszaszámlálás a NanoSail-D-ben, és amint az időzítő eléri a nullát, négy rúd csúszik ki belőle és kifeszíti a nanoműhold vitorláit. Öt másodperc alatt kell mindezzel elkészülnie.
Ha sikeres a szétnyílás, akkor 70-120 napot tölt majd el alacson-orbitális pályán a Föld körül.
A japán Ikaros-szonda előzte csak meg a NanoSail-D-t a puszta napfény által meghajtott űreszközök listáján.
Már ha a NanoSail-D kinyílik, és nem kerül be decemberben 2011 legnagyobb űrbakijai közé.
Utolsó kommentek