Ha az Egyesült Államok hadserege élő adásban akarja megfigyelni az ellenséges (vagy épp baráti) területeket, kénytelen kémrepülőket, vagy drónokat küldeni. A legutóbbi kínos iráni incidens óta tudjuk, hogy ez nem is olyan veszélytelen vállalkozás.
Ennek kiküszöbölésére a Pentagon következő generációs űrteleszkópokat tervez geoszinkron pályára állítani, amelyekkel a Föld bármely pontjáról képes lenne élő felvételt készíteni. A mai kémműholdak alacsony (néhány száz km) földkörüli pályán, gyors sebességgel keringenek, így csak fotókat tudnak készíteni a megfigyelt területről. Ezzel szemben a geoszinkron (36000 km magasan) pályán keringő műholdak lehetővé tennék videofelvétel készítését is.
Ahhoz, hogy a készítendő videofelvételek felbontása megfelelő legyen - ez pixelenként 3 métert jelent -, húsz méter átmérőjű tükör szükséges - összehasonlításképp a NASA következő űrteleszkópjának tükre 6,5 m átmérőjű. Ennek pályára állítása meglehetősen problémás lenne. A megoldást a DARPA - a Pentagon kutatói szárnya - szerint a ma használt anyagoknál könnyebb, hajlékony membránból készült tükör jelenti.
A Ball Aerospace nemrég jelentetett meg egy előzetes tanulmányt a projekttel kapcsolatban. A következő fázis egy 5 méteres tükör előállítása és tesztelése lesz, még a földi laboratóriumokban. A repülési és pályára állítási tesztekhez már egy tíz méteres tükröt fognak használni.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek