Ha valaha is létezett élet a Marson, annak jellegzetes mágneses nyomai lehetnek, amit egy marsjáró detektálhat.
A jövőbeni Mars-expedíciók roverei az élet nyomai után kutatva a marsi üledékes kőzetekben magnetit, illetve egyéb vastartalmú ásványok jelenlétét vizsgálhatnák. A mágneses szemcsék viszonylag egyenletes, vékony rétege az üledékekben erős bizonyíték lenne mikroorganizmusok által létrehozott ún. 'biofilmek' egykori létére.
A tudósok már régóta keresnek egy olyan módszert, ami – az eddigi metódusoktól eltérően – végre egyértelmű választ adhat arra, hogy létezett-e élet a Marson. Reményeik szerint most megtalálták.
A Földön élő mikroorganizmusok egy részére jellemző, hogy iszapos területeken élő telepeik az idő előrehaladtával üledékes 'dombocskákat' alkotnak, ezek összességét hívjuk mikrobialitnak. A leghíresebb ilyen buckák a sztromatolitok, amik sekély vízben képződtek, legkorábbi fosszilizálódott maradványaik 3,5 milliárd évesek.
Sztromatolit-szerű felszíni alakzatok azonban mikroorganizmusok nélkül is létrejöhetnek. Ráadásul a mikrobák nagyon nehezen fosszilizálódnak, így lehetséges, hogy – habár tényleg volt mikroszkopikus élet a Marson – nem találunk fosszíliákat.
Itt jön a képbe az új módszer: a mikrobák által létrehozott, és az abiotikus (élőlények nélkül kialakult) üledékes rétegekben a légkörből származó finom mágneses por eltérő módon rakódott le.
A biotikus rétegekben ugyanis sokkal egyenletesebb a mágneses, vagy vastartalmú por eloszlása, mint az abiotikusban.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek