Amellett, hogy egészségesebbek leszünk, még a munkát is jobban bírjuk, ha sportolunk – állítják a tudósok.
Egy Izraelben elvégzett kutatás során mintegy 1632, magán- és közszférában dolgozó embert vizsgáltak kilenc éven keresztül: rendszeres időközönként kérdőíveket töltöttek ki, illetve orvosi vizsgálatokra jártak. A dolgozókat négy csoportra osztották: az elsőben voltak azok, akik semennyit nem sportoltak, a másodikban azok, akik 75-150 percet hetente, a harmadik tagjai 150-240 percet töltöttek az edzőteremben. A negyedikbe a legsportosabbak kerültek: ők hetente több, mint négy órát edzettek. Edzésnek az számított, ha megemelkedett a pulzus és elkezdtek izzadni.
A kutatásból kiderült, hogy az első csoportba tartozók között volt a legtöbb depressziós, illetve kiégett, fásult ember. A legoptimálisabb eredményeket a hetente minimum 150 percet mozgók között mérték: feleannyi depresszióst találtak közöttük, mint az egyes csoportban. A kutatók úgy találták, az edzés segített az embereknek a helyes önértékelés kialakításában is.
A kutatás eredménye fontos a munkáltatóknak is, hiszen a sportos beosztottak kevesebb egészségügyi kiadással járnak, kevesebbet hiányoznak, és hatékonyabban dolgoznak. Az adatokból az is látszik, hogy a depresszió és a kiégettség kölcsönösen erősítik egymást. Ellenszerül a kutatók javasolják a rugalmas munkaidő bevezetését – így az alkalmazottak többet sportolhatnak -, illetve magának a sportnak a népszerűsítését, illetve támogatását a beosztottak körében.
Forrás: livescience.com
Utolsó kommentek