A legújabb megfigyelések megerősítették: olyan, sötét anyagból álló csomót találtak a csillagászok, ami a jelenlegi elméletek szerint nem is létezhetne.
Mit is tudunk a sötét anyagról? Nem sokat. A normál anyaggal nem lép kölcsönhatásba, csak a gravitációja folytán. Számítások szerint az Univerzum anyagának 94-96%-át a sötét anyag teszi ki. Közvetlenül nem megfigyelhető, eloszlására csak a gravitációs lencsézés alapján tudunk következtetni. A mostanság népszerű elméletek szerint a legtöbb galaxis rendelkezik egy sötét anyagból álló halóval, ami annyira kötődik a galaxishoz, hogy még galaxis-ütközések után is megmarad. A legújabb megfigyelések ezt az állítást cáfolják.
A tudósok értetlenül állnak a dolog előtt. Először 2007-ben észlelték ezt az egyedülálló sötét anyag csomót, rögtön fel is keltette a csillagászok figyelmét. Persze nem akartak hinni a szemüknek, főleg, mert földi műszerekkel észlelték a jelenséget. Azóta egy másik földi teleszkóppal is megerősítették a megfigyelést, illetve a legutóbbi vizsgálatokat már a Hubble-lel végezték. Ezek után már biztosra vehető, hogy az Abell 520 nevű galaxishalmazban történő galaxis-ütközések során a sötét anyag valahogy levált a galaxisokról.
És hogy mit is jelent ez? Nem tudjuk. A csillagászok sem tudják. Annyi viszont leszűrhető az esetből, hogy a sötét anyag az eddig gondoltnál jóval bonyolultabb kapcsolatban áll a normál anyaggal.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek