Amerikai robotkutatók emberi viselkedésre és metakommunikációra tanítanak robotokat.
Az emberi kommunikációval kapcsolatban megfigyelhetjük, hogy sok esetben a testbeszéd sokkal több információt hordoz, mint a verbális kommunikáció. Bilge Mutlu, - a Wisconsin-Madison Egyetem ember és számítógép közti interakciókkal foglalkozó kutatója – emberszabású robotok és animált karakterek számára dolgoz ki olyan algoritmusokat, amik ezeket a metakommunikációs formákat hivatottak modellezni.
A testbeszéden belül elsősorban a szemmel történő jelzésekre próbálják 'megtanítani' a robotokat. Egy egyszerű kísérletben Mutlu beprogramozott egy humanoid robotot arra, hogy a szobába belépő embereket kérje meg a szobában található tárgyak szortírozására. Ezt kétféleképpen tehette: beszéd közben vagy ránézett a tárgyakra, vagy mereven a belépőt nézte. Egyértelműen látszott, hogy ha a tárgyakra nézett, az emberek sokkal gyorsabban reagáltak a kérdésre.
Emellett még több egyszerű – és kevésbé egyszerű - kísérlet is bizonyítja, hogy ha a robotokat emberszerű metakommunikációs képességekkel ruházzuk fel, jóval könnyebben és egyértelműbben értetik meg magukat az emberekkel. A projekt végső célja olyan robotok kifejlesztése, amik a metakommunikáció révén segíthetik a tanulást az iskolákban – vagy az olyan feladatoknál, ahol robotok és emberek dolgoznak együtt, megkönnyítik a közös munkát.
Forrás: nsf.gov
Utolsó kommentek