Az űrutazást forradalmasíthatja az ionhajtóművek széleskörű elterjedése. Az orosz Skolkovo kutatóintézetben nagy erőfeszítéseket tesznek ennek eléréséhez.
Az orosz kutatók tervei szerint az ionhajtóművük 2025-re készen lesz arra, hogy űrhajókat illetve űrszondákat üzemeltessenek vele. Az ionhajtómű legfőbb előnye, hogy az űrben igen gazdaságosan, közel 60%-os hatásfokkal működik, mert (az elektromágneses töltéskülönbségből adódóan) az elektromos motor sokkal gyorsabb sebességre gyorsítja a kiáramló részecskéket a kémiai hajtóműveknél. Ezenfelül a működése során nem igényel napenergiát, így megoldást adna arra a problémára, hogy a naptól távolodó járművek egyre kevesebb energiából kénytelenek gazdálkodni.
Története az 1960-as évekig nyúlik vissza, az űrverseny éveiben fejlesztették a technológiát, elterjedését a drágasága és az a tény hátráltatta, hogy csak a világűrben használható a földi körülmények között túl gyenge. Az űrben viszont gyorsan, gazdaságosan és nagy távolságokra képes eljuttatni a űrhajót. Az ionhajtóművek valamilyen gáz halmazállapotú nemesgázt (legtöbbször xenont) ionizálnak azaz elektromokkal bombáznak, így a nemesgáz atomjáról elektronokat szakítanak. Az eközben felszabaduló energia nem számottevő, de mivel az űrben nincs légellenállás és súrlódás, hosszú távon ez is óriási sebességet tud adni az űrhajónak.
Eddig csak 10 millió dollárt fektettek be a technológia fejlesztésébe, viszont a hosszú távú terveik nagyszabásúak, több mint fél milliárd dollárt szeretnének erre fordítani. Ez a fejlesztés képzi a gerincét az orosz űrhivatal terveinek. melyet idén márciusban hoztak nyilvánosságra.
http://index.hu/tudomany/2012/04/04/mar_tesztelik_az_orosz_ionhajtomuvet/
Utolsó kommentek