A föld legforróbb pontjainak tartott líbiai El-Aziz és a korábbi csúcstartó kaliforniai Halál-völgye is csak jóindulattal langyosnak mondható a mostani nyerteshez képest.
A Meteorológiai Világszervezet mérései alapján a földfelszínen mért legmagasabb hőmérséklet 58 Celsius-fok volt, ezt 1922 szeptember 13-án mérték Líbiában az El Aziz meteorológiai állomáson. Előtte a Kaliforniában fekvő Halál-völgye dicsekedhetett a világ legforróbb helyének a megtisztelő címével, egy 1913-as, 56,7 Celsius-fokos mérés alapján. A legfrissebb, már műholddal végrehajtott mérések azt a következtetést engedik meg, hogy ezek a helyek szinte langyosnak mondhatóak a bolygó legtüzesebb tájaihoz képest.
A fenti infravörös tartományban készült képet a Landsat 7 nevű műhold készítette 1999 július 6-án az iráni Lut-sivatagról, ezt Nasa Earth Observatory honlapja publikálta. Egy program keretében hét évig folytattak az egész földet átfogó kutatásokat. E hét évből ötször (2004, 2005, 2006, 2007 és 2009-ben) itt észlelték a legmagasabb hőmérsékletet. Ezeknek köszönhetően a föld legforróbb régiója címmel büszkélkedhet az iráni Lut-sivatag. Az itt mért 70,7 Celsius-fokos rekord több, mint tizenkét fokkal magasabb a legnagyobb líbiai hőmérsékletnél, és ezzel abszolút csúcstartóvá lépett elő.
A sivatagi hőmérséklet mérése kezd átalakulni, eddig meteorológiai állomásokon mérték a hőfokot. Ellenben a Föld forró sivatagjai, mint például a Szahara, a Góbi, a Sonora-sivatag, vagy a Lut-sivatag gyilkos klímával, hatalmas kiterjedéssel rendelkeznek, ráadásul a Föld különféle távoli pontjain helyezkednek el, így a meteorológiai állomások fenntartása a műholdakéhoz képest már nem praktikus és gazdaságos.
Már több mint egy évtizede működik a NASA Közepes Felbontású Képalkotó Spektro-radiométeres (MODIS) rendszere két különböző műholdról; először Terra-n mely 1999-től működik, majd Aqu-n, ami 2002-től üzemel. A műszer 36 különböző spektrális sávban pásztázza a bolygót. Ezek közül az egyik a termikus sugárzás kimutatására szolgál, illetve földfelszín által kibocsájtott az infravörös energia mennyiségét méri.
http://earthobservatory.nasa.gov/Features/HottestSpot/?src=features-hp
Utolsó kommentek