Kína űrkutatásának új fejezetéhez érkezett. Az alig néhány éves, emberes űrprogrammal rendelkező állam a harmadik a nemzetek sorában, amelyek önállóan képesek embert juttatni a világűrbe, Szovjetunió/Oroszország és az USA után.
Az első kínai űrhajós, Jang Li-vej, 2003. október 15.-én szállt fel a Sencsou-5 fedélzetén, és 21 órát, 23 percet és 43 mádodpercet töltött a világűrben, amely alatt a (Sencsou-5) 14 keringést végzett a Föld körül, 600 000 kilométert repülve. A második kínai a világűrben Fej Csün-lung, a Sencsou-6 parancsnoka. A legénység másik tagja Nie Haj-seng fedélzeti mérnök, ők 2003. október 12.-én indultak útnak, és 5 napot töltöttek a világűrben. Mindkettejük tiszteletére aszteroidát neveztek el.
A harmadik emberes űrrepülés 2008. szeptember 25.-én indult űtjára. A Sencsou-7 űrhajó három űrhajósa Csaj Cse-kang parancsnok, aki az első kínai űrhajós tartaléka is volt 2003-ban, továbbá Csing Haj-peng és Liu Po-ming. Az első kínai űrsétát is a hajó parancsnoka hajtotta végre ezen a küldetésen.A Sencsou-8 egy ember nélküli űrhajó volt, melyet az épülő kínai űrállomás, a "Mennyei Palota" első moduljához csatlakoztattak távvezérléssel innen, a Földről. A sikeres csatlakozást követően pedig várható volt, hoigy hamarosan megérkeznek az első lakók is.
Tegnap, magyar idő szerint délelőtt útnak indult a Sencsou-9 űrhajó, fedélzetén szintén három űrhajóssal, és azal a világszenzációnak számító ténnyel, hogy egyikük nő! A 33 éves Liu Yang őrnagy büszke rá, hogy napra pontosan 49 évvel a világ első űrhajósnőjének, Valentyina Tyereskovának repülése után indul a világűrbe. Kislánya a tévéképernyők előtt izgul érte.
Mintegy két órával ezelőtt a Sencsou-9 sikeresen kapcsolódott a Tiangong-1 (Mennyei Palota) nevű űrállomáshoz. Az objektum meglehetősen szűkös, 10 méter hosszú és 3,4 méter átmérőjű. Liu második társával együtt átszáll az állomásra, egy űrhajós pedig az űrhajóban marad, biztonsági okokból. A legénység tíz napot fog az űrben tölteni, ezalatt az állomás beüzemelésével kapcsolatos munkákat, és tudományos kísérleteket végeznek. Példának okáért olyan bábokat vittek magukkal, amelyeknek az űrben töltött idő alatt kellene kikelniük. Az űrállomás 2020-ban éri el teljes alakját, ekkor a számítások szerint tömege eléri majd a 60 tonnát.
Utolsó kommentek