Ahogy a NASA szakemberei mondták: lezajlott a "nyolc perc iszonyat", landolt a Curiosity a Marson, méghozzá a jelek szerint gond nélkül! Azóta Houstonban négyezerszeresére nőtt a pezsgőfogyasztás, de persze egy földet érés semmit nem ér az első eredmények nélkül. A derék Mars-felfedező jármű máris elküldte az első képeit, amik afféle helyzetjelentő, "jól vagyok, apa" funkcióval is bírnak, mutatják a Curiosity különböző részeit, hogy a sérültségét-sértetlenségét ellenőrizni lehessen. (Nyitókép: ováció a sikeres landolás kapcsán)
Ezek a képek egyből a Mars felszínére való érkezés után készültek, különösebb időráfordítás nélkül, így nem kell félni, nem ez a maximum teljesítménye a kerekeken gördülő Kíváncsiságnak.
A kerék
Árnyék az idegen bolgón
A Curiosity az eddigi legkomplexebb gép, ami sikerrel landolt a Marson. Feladata a tonnaszámra való fényképkészítés mellett négy alapvető ágra bomlik: 1. meg kell határoznia a landolás és környéke lakhatóságát biológiai szempontok alapján 2. fel kell tárnia a helyszín geológiai sajátosságait 3. a lakhatóság tekintetében releváns helytörténet feltárása 4. a felszíni sugárzás mérése, jellemzése. Ebben segítik a beépített kamerák:
...és ezek mellett a különböző mérőműszerek, melyek között helyszíni spektrométer és sugárzásmérő is található. Ez a kisebb autó méretű jószág egy egyetemi kutatólaboratóriummal is felér.
Emellett ha valaki megtámadja (és kellően lassú hozzá, hogy minimum 8-10 percig egy helyben maradjon), a gép meg is tudja védeni magát: egy komoly lézer is van beépítve. Természetesen alapvetően nem harcászati céllal: a lézer forró plazmává oszlatja a Mars egy-egy szerencsétlen kődarabját, a spektrométer pedig így tökéletesen meg tudja határozni a kőzetek összetételét.
Mi szurkolunk, Curiosity! (És őszintén reméljük, hogy nem sokára a Puli Space Technologies főhadiszállásáról is hasonló örömujjongás-fotókat láthatunk!)
space.com nyomán
Utolsó kommentek