"A képesség, hogy azt lássa az ember, amit a többiek nem látnak,
sokkal fontosabb, mint nem látni azt, amit mindenki lát."
Érdekes, szürreális, ambivalens világba vezetnek Lewis Carroll történetei.
Az 1832. január 27-én Daresburyben született Carroll tanulmányai végeztével az anglikán egyház diakónusa lett, pappá azonban sohasem szentelték, mert az egyházi pályánál sokkal jobban vonzotta a matematika, amit aztán negyven évig tanított Oxfordban.
Az író a gyermekirodalom legellentmondásosabb történeteinek szerzője. Az Alice-történetek szürreális képei alapján többen is analizálni próbálták az író lélektanát, igencsak hajmeresztő elméletekkel állva elő végül.
Több ítésze szerint az író pedofil hajlamai, mások szerint pedig homoszexualitása miatt irtózott az érett nőktől, és csak kislányok társaságában engedett fel zárkózottsága, olyannyira, hogy még dadogni is elfelejtett. (Carrol hét leánytestvére szintén dadogott), és voltak, akik Alice gomba-élményének leírását a szerző kábítószer általi befolyásoltságára vezették vissza.
Mások szerint azonban ezek a koholt vádak Carroll feltűnő zárkózottsága miatt lettek csak többek puszta pletykánál, és a szerző voltaképpen egy rémesen unalmas ember volt, akinek zsenialitása írásaiban, fotóművészetében, és differenciálegyenleteiben, valószínűségszámítási villámparadoxonjaiban mutatkozott csak meg.
A kíváncsi kislány, Alice bátor helytállása Csodaország különös szabályokkal és szereplőkkel telezsúfolt világában sokakat megihletett. A világ több mint száz nyelvére lefordított történet a viktoriánus Anglia kor- és gúnyrajzát rejtette a groteszk humorú mese sorai közé.
Nemcsak a gyerekek, az irodalom és művészetek, hanem a természettudományok művelői között is sok kedvelője akad, amit számos tudományos elnevezés és ismeretterjesztő munka is alátámaszt: például a vörös királynő hipotézis az etológiában, az Alice Csodaországban szindróma az orvostudományban, Martin Gardner matematikai és egyéb vonatkozású jegyzetekkel ellátott Alice-könyvei, vagy az olyan művek, mint az Alice in Quantumland.
Utolsó kommentek