Minden bizonnyal a legtöbb emberrel előfordult már, hogy egy-egy pillanatra sikerült félretennie a hétköznapok gondjait, és akkor... mintha új világra nyílt volna a tekintete...
..és félreértés ne essék, nem amolyan csajos-szipogós-elérzékenyülős pillanatkora gondolok, hanem arra az érzésre, amikor rácsodálkozunk valamire, ami mindig is ott volt az orrunk előtt, csak éppen nem láttuk, fogtuk fel igazán nagyszerűségét, szépségét, összetettségét.
Azokra a pillanatokra, amikor rádöbbenünk arra, hogy otthonunk a Föld nem csupán egy űrben száguldó kőgolyó, hanem egy végtelenül színes, változatos, és törékeny különlegesség, melynek apró, vagy épp monumentális csodái úgy ölelik körbe a mi rohanó civilizációnkat, hogy közben nem, vagy nagyon ritkán vesszük észre fenségét.
A források szerint a legegyszerűbb, de nem feltétlenül pontos megközelítésben a fraktálok „önhasonló”, végtelenül komplex geometriai alakzatok. Az önhasonlóság azt jelenti, hogy egy kisebb rész felnagyítva ugyanolyan struktúrát mutat, mint egy nagyobb rész. Ilyen bizonyos léptékig például a természetben a villám mintázata, a levél erezete, a felhők formája, a hópelyhek alakja, a hegyek csipkézete, a fa ágai, a hullámok fodrozódása és még sok más. Persze nem minden természetben előforduló térgeometriai elrendeződés fraktál, és nem is áll szándékomban különösebben csoportosítani, részletezni a különböző rendszereket.
Csak fogok pl. egy brokkolit, és megnézem kicsit közelebbről.
.Vagy kettészelek egy káposztát:
Rácsodálkozom egy gyönyörű dália kelyhére:
Elmerengek egy apró, puha, zöld páfrányhajtás, vagy egy szúrós kaktusz láttán azon, hogy a spirál milyen tökéletes alakzat
Eszembe jut valami a Fibonacci-sorozat és az ősi amonitesek kapcsolatáról
Meglepődöm, hogy milyen csodaszép is lehet egy tengeri sün
És megdöbbenek azon, hogy a természetfilmekből ismert Grand Canyon
...mennyire másként fest egy műholdas felvételen
és azon, hogy egy iszonyatosan pusztító hurrikán milyen csodásan békésnek tűnik ebből a nézőpontból
... és hogy mennyire hasonlít egy spirálgalaxisra
Cikkünk folytatásában a szerényebb léptékű, ám nem kevésbé szép térgeometriai mintázatukat vesszük szemügyre.
A folytatás a linkre kattintva olvasható:
http://www.booker.hu/hirek/?hirek[hirek][hir]=253
Kovács Rhewa Andrea
Utolsó kommentek