Nem vagy tudós, de lázba hoznak a tudományos felfedezések és szeretnél te is részt venni egy nagyszabású projektben? Arról álmodozol, hogy hétköznapi emberként te is részese lehetsz a jövőt meghatározó nagy felfedezéseknek? Ha ez így van, eljött a te időd! Most te is segíthetsz napjaink egyik legjelentősebb természettudományos kutatásában, méghozzá úgy, hogy gyakorlatilag nem is kell csinálnod semmit.
Most te is a LIGO "munkatársa" lehetsz
A Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory februárban tette azt a szenzációs bejelentést, hogy sikerült detektálniuk a gravitációs hullámokat, vagyis a téridő - Einstein által "megjósolt" - hullámszerű megnyúlásait és összehúzódásait. A Kaliforniai és a Massachusettsi Műszaki Egyetem páratlan nemzetközi együttműködéssel megvalósult projektjében több mint ezer tudós, köztük egy magyar csapat is részt vett.
A.Sztrugackij-B.Sztrugacki: Fogadó a halott alpinistához
A lézer interferométerrel mért jelek különböző erősségűek. A februári bejelentés az összeolvadó feketelyuk-párosról a legerősebbekről szólt, a kisebb hullámok detektálásához azonban még nagyobb számításigényű keresőprogramok alkalmazása szükséges.
Összeolvadó fekete lyukak
Ebben nyújthat segítséget az Einstein@Home képernyővédő, amelynek használatával az otthoni számítógépek nyugalmi állapotban bekapcsolódnak azokba a számításokba, amelyekkel a gravitációs hullámokat mérik be a világegyetemben. Nem kell tehát mást tenned, mit letöltened a képernyővédőt, amely így részt vesz a LIGO tavaly szeptember és január között gyűjtött hatalmas adatmennyiségének feldolgozásában. Az eredményeket a program automatikusan küldi a központi szerverre.
Így fog kinézni az Einstein@Home képernyővédő, miközben a géped gravitációs hullámokat keres
Christian Charriére: Iscambe erdeje
Utolsó kommentek