Meghalt Grant McCune, a speciális effektek legendás művésze, aki a Csillagok Háborújában végzett munkájáért Oscar-díjban is részesült. 67 évet élt. Otthonában hunyt el, hasnyálmirigyrákban.
McCune miniatűr és nagyméretű modellekkel és speciális effektekkel forgatott jeleneteket készített több tucatnyi filmhez, többek közt olyanokhoz, mint az Űrgolyhók, A szellemírtók 2., vagy a legújabb, 2008-as Rambo.
1975-ben kapta első speciális effektes megbízását, amikor Bill Shourt nevű barátjával közösen egy hatalmas fehér cápa modellt kellett készíteniük Steven Spielberg filmjéhez, A cápához.
A cápának még a stáblistájában sem tűntették fel, de olyan jó híre lett a filmes körökben, hogy főmodellező lett a Csillagok Háborújában, ahol rengeteg lény és űrobjektum mellett R2-D2 figuráját is ő alkotta meg.
Az Apogee Productions stúdiónál olyan filmeken is dolgozott, mint a James Bond: Soha ne mondd, hogy soha és a Drágán add az életed.
Saját céget is indított Grant McCune Design néven, ami olyan filmeken dolgozott, mint a Féktelenül, Batman Forever, A Vörös Bolygó, U-571 és a Pókember.
Az 1980-as Star Trek filmért is Oscar-jelölést kapott, emellett az 1978-as Battlestar Galactica sorozat főmodellezője is volt.
Bár McCune biológiai képesítést szerzett, jó szeme volt a tehetséghez, és rengeteg embernek segített elhelyezkedni, akik cégéhez jelentkeztek.
„A legfontosabb dolgokat a szemünkkel látjuk” – állította a Popular Mechanics egyik interjújában. Így folytatta: „A filmek nagyon különböznek a valóságtól. Ez azért van, mert egy bizonyos pontra irányítjuk a néző figyelmét, nem tudsz máshova nézni. Ha fotós vagy, egyszerűen tudod, mit csinálj, úgy, hogy végiggondolod: mit kell elhelyezned, hova kell elhelyezned, és mennyire kell részletesnek lennie. A legtöbb modell például 1:4-es méretarányú, de azoknak, amik tűzzel vagy vízzel kerülnek kapcsolatba, életnagyságúnak kell lenniük, mert se a víz, se a tűz nem néz ki valószerűen kicsiben.”
Utolsó kommentek