Harmadik összeállításunk immár több, mint 20 évvel ezelőttre tekint vissza. Célja, hogy a '80-as évekről ne csak az ABBA, vagy a Boney M jusson eszünkbe. A listát különösen azoknak ajánlom, akik szerint az SF rövidítés San Franciscót takar. Star Trek rajongók kíméljenek!
20. A mélység titka (The Abyss, 1989) IMDb:7.6
Ígéretesen induló film Cameron-féle túlkapásokkal. A Harmadik típusú találkozások (Close Encounters of the Third Kind, 1977) békés földönkívüljeinek revizíója az óceán alatt, egyedülálló látványvilággal. A barokkosan túlburjánzott cselekmény azonban gyakran nem vesz tudomást logikai és fizikai akadályokról, ami lerontja az összképet.
19. Az idő urai (Les maitres du temps, 1982) IMDb:7.6
A francia-magyar koprodukcióban készült filmben sok helyen tetten érhető a Mézga család szellemisége. René Laloux (La planéte sauvage - Fantastic Planet, 1973) különleges hangulatú animációs filme a '80-as évek stílusvilága és a filozófikus szintipop elegye. Az idő uraihoz azonban az idő mégsem annyira kegyes.
18. Predator (1987) IMDb:7.8
A Közép-Amerika dzsungeleiben vadászó humanoid űrszörnyek a '80-as évek egyik legnagyobb anyagi sikerét okozták a Fox stúdiónak. Arnold Schwarzenegger ismét hozza formáját, Kevin Peter Hall személyében (aki a Predator jelmezbe bújt) pedig David Prowse (Darth Vader) mellett a legismertebb ismeretlen színészt köszönthetjük (kevesen tudják, de eredetileg Jean-Claude Van Damme lett volna a Ragadozó). A későbbiekben az Alien franchise-zal elkövetett két cross-over (A Halál a Ragadozó ellen - AVP: Alien vs. Predator, 2004; A Halál a Ragadozó ellen 2. - AVPR: Alien vs. Predator - Requiem, 2007) sem tudta lerombolni a mítoszt, aminek köszönhetően nemrég elkészülhetett Antal Nimród Ragadozókja (Predators, 2010).
17. E.T. - A földönkívüli (E.T.: The Extra-Terrestrial, 1982) IMDb:7.9
Előző összeállításunkban a Kapcsolat (Contact, 1997) volt az a film, ami nálam átlépte a szentimentalizmus - giccs határát. Ez a film most az E.T.. Steven Spielberg második SF alkotása egy békés Jézus alteregó kalandjait köti össze az amerikai kertváros gyermekvilágával. Azonban néha már könyörgünk, hogy E.T. menjen haza.
16. A légy (The Fly, 1986) IMDb:7.5
David Cronenberg a Scanners (1981) és a Videodrome (1983) után készítette el kafkai vízióját a mutálódásról és a test deformálódásáról (Kurt Neumann 1958-as filmjének remake-je). Filmnyelve a kezdeti filmjeihez képest sokat finomodott, mondhatni szinte már mainstream filmet készített, ami főleg témájában szerzői. Zseniálisan megkomponált mű, megható befejezéssel.
15. Robotzsaru (RoboCop, 1987) IMDb:7.6
Detroit majdani utcáin egy meggyilkolt rendőr kiborgváltozata ügyel a rendre. Paul Verhoeven a Dredd bíró képregény sikerét meglovagolva készítette el SF alapművét, amit a későbbiekben még több jelentős alkotás követett (Emlékmás - Total Recall, 1990; Csillagközi Invázió - Starship Troopers, 1997). A legendás szerepben Peter Weller, amihez csak a Meztelen ebédben (Naked Lunch, 1991) nyújtott alakítása fogható.
14. Szexmisszió (Seksmisja, 1984) IMDb:7.9
Lengyel barátaink nem tartoznak az SF nagyhatalmak közé (legalábbis filmek tekintetében), de Juliusz Machulski burleszk-vígjátéka nem véletlenül örvend komoly népszerűségnek. A keleti blokkra jellemzően parabolikus megközelítéssel szemléli kortárs társadalmát és a dekadens kommunizmust. A szűznemzés témájával és a csak nőkből álló jövőbeli népesség kapcsán a feminizmussal is farkasszemet néz.
13. 2010 - A kapcsolat éve (2010: The Year We Make Contact, 1984) IMDb:6.6
Nem túl hálás feladat a 2001: Űrodüsszeia (2001: A Space Odyssey, 1968) folytatásának elkészítése. Ám annak ellenére, hogy Peter Hyams (Földi űrutazás - Capricorn One, 1977; Gyilkos bolygó - Outland, 1981) nem egy Stanley Kubrick, egy huszárvágással megoldja a problémát. Nem esik abba a hibába, hogy "lemásolja" a kultfilm hangulatát, hanem műnemet vált. A végeredmény kellemes meglepetés: SF-akciófilm, hidegháborús háttérrel, okosan használt visszautalásokkal. És hát Bowman újra a fedélzeten!
12. 1984 (Nineteen Eighty-Four, 1984) IMDb:7.1
Az 1956-os, brit TV-sorozat után elkészül George Orwell disztópiájának első mozifilm adaptációja is. A mindenki által ismert történetben egy totalitárius diktatúra mindennapjaiba pillanthatunk be Winston Smith (John Hurt) életén keresztül. Nyilt kiáltvány a kommunista berendezkedés ellen, elég csak A Pártra, vagy A Nagy Testvérre gondolnunk. Richard Burton utolsó filmje.
11. A dolog (The Thing, 1982) IMDb:8.2
Howard Hawks The Thing from Another World (1951) című filmje alapján készült inváziós-gore remekmű. John Carpenter legjobb alkotása (nem csak saját állítása szerint), ami jócskán veri Shakespeare Viharjának különc átiratát (Menekülés New Yorkból - Escape from New York, 1981). Zárt szituációs SF-horror, egzisztenciális problémákkal és Ennio Morricone félelmetes kísérőzenéjével.
kicsimate
Utolsó kommentek