Míg a marsi folyékony víz létezésére utaló közvetlen bizonyítékok felfedezése ugyan még várat magára, a Spirit Rover tavalyi elakadásának helyszínén végzett talajelemzés arra utal, hogy nem is olyan régen víz csörgedezett arrafelé.
A Spirit nagyjából másfél évvel ezelőtt akadt el a "Trója" elnevezésű területen, amikor az egyik kereke átszakította a felszínt, s a finom szemcséjű homokréteg mozgásképtelenné tette az egész konstrukciót, ám ezzel korántsem ítéltetett teljes tétlenségre. A Spirit üzemszünetét kihasználva a NASA tudósai a környező talaj összetételét kezdték vizsgálni, s úgy tűnik, hogy a Mars korábbi éghajlati korszakaiban valaha valaha folyékony víz formálhatta a területet.
A talaj felszíni rétegeiben relatíve rosszul oldódó ásványokat találtak, amiket a tudósok hematitnak, kovának és gipsznek vélnek. Mélyebben jobban oldódó vegyületeket, többségében vas-szulfátokat fedeztek fel, amikről a kutatók azt gondolják, hogy folyékony víz moshatta őket a talaj alsó rétegeibe. Az ásványok közül egyik sem feküdt szabadon a felszínen, pedig a marsi szél romboló ereje ezt indokolná. Ez, s a tény, hogy a vas-szulfátok mélyebben találhatóak, mint a kevésbé oldódó ásványok, arra utalnak, hogy az említett kőzetek nem olyan régen, s folyamatosan ható erők hatására ágyazódtak be.
A Spirit egyelőre téli álmot alszik, ám ha felébred, s a robotikus kar továbbra is működőképes, a kutatók közelebbről is megvizsgálhatja a környező mintákat. Ám az eddigi felfedezések egyre bizonyosabbá teszik a tudósok számára, hogy a Mars vize nem feltétlenül a bolygó múltjában keresendő.
Segíts Te is: magyar Pulit a Holdra és legyél tagja a Kis Lépés Klub-nak.
Utolsó kommentek