Egy új tanulmány szerint igen, az emberek talán rendelkeznek a hamarosan bekövetkező események megérzésének képességével - már ha erotikus töltetű eseményekről van szó.
Bár korábban a különböző pszeudo-, s népi tudományok terén már jó ideje foglalkoznak a prekognícióval, azzal képességgel, hogy nem csupán megjósoljuk, de át is érezzük a hamarosan bekövetkező eseményeket, újabban a valódi tudományok körében is különös érdeklődés övezi a témát. Daryl Bem professzor a Cornell egyetemről legutóbbi publikációjában azt állítja, hogy az emberi elme előérző (premoníció), s megérző (prekognitív) képességeit vizsgáló kísérletsorozat során statisztikai szempontból jelentős eredményeket ért el. Ha az eredményeket sikerül másoknak is megismételniük, előfordulhat, hogy utána másképpen kell viszonyulnunk az emberi agy működéséhez, az idő érzékeléséhez, s ennek pontos korlátaihoz.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a vásári kuruzslók valóban olvasnának a tenyerünkből, vagy puszta koncentrációval képesek lennének megjósolni a jövőnket. Bem kutatása a jelenleg még nem megmagyarázott fizikai vagy biológiai mechanizmusok során végbemenő rendhagyó információáramlásra, az általa psinek nevezett jelenségre koncentrált. 1000 cornelli diák bevonásával kilenc, a jövőben bekövetkező esemény előzetes tudatosulását és átérzését vizsgáló kísérletet végzett el.
Módszere mindvégig következetes volt: először megállapította a különböző ingerekre adott pszichológiai reakciókat, majd megvizsgálta, hogy az inger bemutatása előtt milyen előzetes "reakciók" figyelhetőek meg, majd összevetette, hogy van-e bármiféle egyezés a reakciók között. Az eredmények korántsem elsöprőek, ám statisztikai szempontból mégiscsak "történt valami".
Például az egyik kísérletben 50 nő és 50 férfi vett részt. Egy számítógépes rendszer segítségével egy játékot kellett játszaniuk, amelyben két függöny közül kellett kiválasztaniuk, hogy melyik mögött rejtőzik egy bizonyos kép. A képek egy részén teljesen hétköznapi dolgok szerepeltek, míg a többi egy adatbázisból véletlenszerűen kiválasztott erotikus fotó volt. Abban az esetben, ha a függönyök mögött erotikus felvétel rejtőzött, a résztvevők 53,4 százalékos pontossággal válaszoltak helyesen - nem valami kirívó, mégis sokkal jobb a véletlen valószínűségtől várható 50 százalékos eredménynél. A pontossági ráta korántsem volt ilyen magas a "hagyományos" képek esetében, s az eredmények többé-kevésbé a 0,5-ös valószínűség körül ingadoztak. Mindez arra utal, hogy a résztvevők talán valamiképpen érzékelték a rájuk váró erotikus ingert, mielőtt az bekövetkezett volna.
Egy másik kísérlet során Bem megfordította a dolgot, s tudatküszöb alatt ható ingerekkel tippeket adott a résztvevőknek, mielőtt kiválasztották volna a megfelelő fényképet. Meglepő módon hiába kapták a tudatalatti ingert a kép felfedése után (s nem előtte), gyorsabban kategorizálták a képeket, mintha az agyuk az inger előtt tudta volna, hogy tudatalatti stimulációra számíthat.
Bár nem beszélhetünk forradalmi áttörésről a téma kutatása terén, annyi biztos, hogy a kognitív képességek kutatói felfigyeltek Bem munkájára. Úgy tűnik több száz kérelem érkezett a tesztismétlő csomagra, hogy a tudósok ellenőrizni tudják Bem kísérleteit.
Segíts Te is: magyar Pulit a Holdra és legyél tagja a Kis Lépés Klub-nak.
Utolsó kommentek