A Rochesteri Technológiai Intézet tudósai pár mikrométer hosszúságú, repülőgépszárny formába rendezett szálakat hoztak létre, amelyeket képesek voltak pusztán egy lézersugár segítségével elmozdítani. A kutatás hozzájárulhat az első működő napvitorla kifejlesztéséhez, s segíthet a mikroszkopikus méretű szerkezetek energiaellátásában is.
Mindez még önmagában nem lenne újdonság, a tudósok eddig is tudták, hogy lehetséges az anyag fény segítségével történő elmozdítása, azonban ez volt az első alkalom, hogy sikerült egyfajta fény általi felhajtóerőt létrehozni. A lézer fényének hála ugyanis az apró félhengeres műanyag testecskék repülőgépek módjára emelkedtek fel, több mint 60 fokos emelkedési szögben. Dr. Grover Swatzlander szerint ha egy repülőgép kísérelne meg ilyesmit, s mi ekkor a fedélzeten volnánk, akkor a gyomrunkat előbb-utóbb a lábfejünk magasságában találnánk.
S hogy ezek a kísérleti "fényszárnyak" miben különböznek az aerodinamikai szárnyprofiloktól? Míg a felhajtóerőt a szárnyprofil alatti magasabb nyomású levegő áramlása hozza létre, addig a fényszárnyat a rá merőlegesen ható nagyobb sugárzási nyomás hajtja a fényforráshoz képest "felfelé". Íme két felvétel a kísérletről.
Segíts Te is: magyar Pulit a Holdra és legyél tagja a Kis Lépés Klub-nak.
Utolsó kommentek