Egy 1931-es Modern Mechanics folyóirat példány leránthatja a leplet a rengeteg egyazon sémára épülő akciófilm és a végeláthatatlan szappanoperák titkáról. Ugyanis, ha nem tudnánk, egy robot írja őket.
A cikk szerint egy Wycliffe Hill nevű férfi találta fel és építette meg a robotot. Bár korábban a robotok csakis emberi felügyelet mellett voltak képesek bármi értelmes tevékenységet végezni, ez Hill felfedezésével megváltozott: az ő robotja gondolkodik, van valamiféle lelke, kreatív képzelete és minden tulajdonsága, ami ahhoz kellhet, hogy „modern sztereotíp novellát” alkosson.
A trükk a következő: Hill ellátta a robotot egy nyolc szekcióból álló listával. Minden egység a történetek nyolc építőköveinek elemeit tartalmazta: háttér, karakter, akadály, probléma, állítás, komplikáció, krízis és tetőpont. És ezekből tetszőlegesen választhat és variálhatja őket.
A robot ezzel gyakorlatilag végtelen számú történetet tud előállítani, olyanokat is, amiket az emberi író robot segítő nélkül képtelen lenne.
A cikk konklúziója: hogyha sikeres író akar valaki lenni, be kell szereznie egy robotot az íráshoz.
Hogy egész pontosan mi ennek az 1931 márciusi cikknek a háttere, jobb bele sem gondolni. Az viszont már nagyon érdekes, hogy a technológia gyakorlatilag ma kész van egy ilyen Plot Robothoz. Vagy akár több millióhoz. Tulajdonképpen akárki tudna ilyen elem-keverő programot írni a számítógépén, ami után már csak egy kiadós méretű adatbázisra van szükség a keverendő elemekből...
És talán készen is van egy új Hollywoodi Álomgyár?
blog.modernmechanix.com (itt a magazin további számainak tartalmából is csemegézhetünk)
Utolsó kommentek