10. Űrszörny (20 Million Miles to Earth, 1957)
Ray Harryhausen neve nem csenghet ismeretlenül az SF rajongók számára (már előkészületben a magyar életrajza). A stop-motion technika atyja számos lényt keltett életre, köztük Ymir-t, aki egy elfuserált Vénusz-expedíció következményeként nem természetes szülőföldjén, hanem Olaszországban kezd felcseperedni. Megállítani végül csak a Colosseumnál lehet, némi amerikai segítséggel.
09. King Kong (1976)
Sokaknál már az említése is kiveri a biztosítékot, de én nem osztom véleményüket: a világ nyolcadik csodájáról szóló történetében nem sok újat kapunk, de a téma átértelmezése megfelel a kor elvárásainak. Érzékenysége tetten érhető az óriásmajom-Jessica Lange kapcsolat kihangsúlyozásánál, ami erőteljes szexualitással van megspékelve.
08. Cloverfield (2007)
Fokozom a bajt, és egy másik vitatott (kevésbé értékelt) film mellett foglalok álláspontot. A formailag "igénytelen" kézikamerázásnak köszönhetően a divatos homevideo stílust követi a film, de ennek ellenére nagy költségvetés állt a rendező részére. Az eredményen ez meg is látszott, stílusos alkotás született, ami sok meglepetést tartogat a néző számára.
07. King Kong (2005)
Peter Jackson is elkészítette a maga variációját az óriásmajom témára, és nem is tette rosszul. Bár a megnövekedett műsoridő leginkább a CGI oltárán áldozott, kétségtelen, hogy ilyen filmekre is szüksége van az embernek (ellenpélda: a Godzilla '98-as felújítása).
06. Elveszett világ (The Lost World, 1925)
Volt élet a King Kong előtt is! És ne csak a Metropolisról áradozzunk, ha egy SF némafilmet kell említeni. A filmtörténet első dinoszaurusz-filmje maga a pre-Jurassic Park. Sir Arthur Conan Doyle regényének első adaptációja, és maga a szerző is feltűnik a vásznon.
05. Pánik New Yorkban (The Beast from 20.000 Fathoms, 1953)
Harryhausen egy másik kiemelkedő munkája az Antarktisz jegéből kiolvadt prehistórikus szörny figurája. Azonban nem csak a címszereplő bestia látványa a film erénye: az igazi érdekesség egy polip és egy cápa víz alatti harca. Fontos megemlítenünk, hogy ekkor Gojira még nem született meg...
04. A Gazdatest (Gwoemul, 2006)
Az elmúlt évtized egyik kellemes meglepetése Dél-Koreából érkezett. A film kiindulópontja, miszerint egy amerikai támaszponton formaldehidet öntenek a Han folyóba, valós eseményeken alapszik, így különleges pikantériát kölcsönöz az alapsztorinak. A film legnagyobb erénye a komikus és drámai epizódok furcsa keveredése.
03. Godzilla (Gojira, 1954)
A japán szörnyfilm-áradat (kaijueiga) nyitó darabja a Tokiót elpusztító prehistórikus szörnyről, aki magából rádióaktív sugárzást árasztva tépi fel a dolgos keletiekben a II. világháború okozta friss sebeket. A későbbiekben többek közt Varan, Gamera, és Mothra okoz riadalmat, de minőségileg jócskán elmaradnak elődjüktől. Az amerikai változat némi utánforgatással készült el (Godzilla, King of the Monsters!).
02. Monsters (2010)
Ez lehetett volna a 2010-es év District 9-ja, ha kíséri bármiféle reklámkampány. Aprópénzből forgatott brit gerillafilm - a forgatási helyszínek mind valódiak, a legtöbb helyen engedély nélkül dolgoztak. Az eredmény egy szokatlanul érzékeny, lassú tempójú film, ami emberi szemszögből értelmezi át a Földön élő idegen monstrumok helyzetét.
01. King Kong (1933)
A Szépség és a szörnyeteg legszellemesebb adaptációja. A sikítozó Fay Wray ugyanúgy a mozitörténelem része, mint a Koponya-sziget vagy az Empire State Building tetején a repülőgépekkel viaskodó Kong. Hibátlan műalkotás, minden szörnyfilm alapja. "It was the beauty killed the beast."
+1: Bambi Meets Godzilla (1969)
Marv Newland rendhagyó animációs rövidfilmje egy igazán eredeti crossover. A lassan pergő stáblista és az alatta hallható Tell Vilmos nyitány után elkezdődik végre a film - és véget is ér. Aki még eddig kibírta röhögés nélkül, az a köszönetnyilvánításnál biztosan elvérzik.
kicsimate
Utolsó kommentek