Egy csapat tudós a Planetary Lake Lander (PLL) projekt keretében a Chilében található Laguna Negra nevű hegyi tóhoz utazott, ahol olyan technológiai megoldásokat keresnek, melyeket a Titán tavainak felderítéséhez is használhatnak a jövőben (a képen a Szaturnusz Dione és Titán holdja látható).
A PLL projektet a NASA ASTEP (Astrobiology Science and Technology for Exploring Planets - asztrobiológia tudomány és technológia bolygókutatáshoz) programja szponzorálja. A következő három évben kifejlesztenek és beüzemelnek egy, a tó felszínén úszó, önálló munkavégzésre képes robotot (lake lander).
A robot négy fő részből áll. A ponton a felszínen úszik platform, amihez csatlakozik az időjárás figyelő rendszer, valamint a csörlőre szerelt szonda, amit a vízbe (a Titánon a folyékony etánba vagy metánba) eresztenek. A szondára szerelt érzékelők többek között a víz hőmérsékletét, pH-ját, elektromos vezetőképességét, zavarosságát fogják figyelni. Az adatokat a negyedik egységben található elektronika fogja feldolgozni, tárolni és továbbítani.
A tengerszint fölött 2590 méteres magasságban fekvő tó ideális helyen van az UV-sugárzás élőlényekre gyakorolt hatásának vizsgálatára. A Laguna Negra mellett a 200 méterrel alacsonyabban fekvő Laguna Lo Encanado élővilágát is tanulmányozzák. A két tó közötti különbség, hogy míg a Laguna Negra vize kristálytiszta, addig a másik tóé eléggé iszapos. Az iszap elnyeli az UV-sugárzás egy részét, így az élő szervezeteknek kevésbé hatékony védelem is elegendő.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek