Úgy látszik, a már évekkel ezelőtt felfedezett exobolygók is tartogatnak még meglepetéseket.
Nemrég új bolygótípust kellett beiktatni a bolygótípusok listájára, melynek első képviselője a GJ 1214b. 2009 decemberében fedezték fel, azóta a Hubble Űrteleszkóppal vizsgálták. A kutatási eredmények szerint a GJ 1214b egy vízgőzben gazdag, vastag atmoszférával rendelkező vízbolygó.
Az első vízbolygót a Naprendszertől 40 fényévre, a Kígyótartó csillagképben kereshetjük. Átmérője 2,7-szerese a Földének, tömege majdnem hétszerese, amelynek jelentős részét víz teszi ki. Egy vörös törpe körül kering, átlagosan kétmillió kilométer távolságban. Becsült felszíni hőmérséklete 230 °C, ami lehetetlenné teszi a földihez hasonló életformák kialakulását.
Az atmoszféráját rögtön felfedezése után elkezdték vizsgálni, egy 2010-es publikációban valószínűsítik, hogy jelentős mennyiségű vízgőzt tartalmaz. A Hubble Űrtávcsővel végzett további mérések megerősítették ezt a gyanút. A tömegéből és méretéből kiszámították a sűrűségét is, ami 2 grammnak adódott köbcentiméterenként (ez a víz sűrűségének kétszerese). Ebből következik a feltevés, miszerint anyagának nagy része víz.
Az extrém hőmérséklet és nyomás érdekes dolgokat művel a vízzel. Teljesen általános például a 'forró jég', vagy a szuperfolyékony víz jelenléte a bolygón – a víz ezen speciális állapotait a Földön jószerivel csak laboratóriumokban figyelhetjük meg.
A GJ 1214b valószínűleg a napjától távolabb alakult ki – ahol sok vízjég volt -, majd jelenlegi helyére vándorolt. Napjához való közeledése során egy adott periódusban a felszíni hőmérséklete hasonló lehetett a Földéhez, azt azonban nem tudjuk, hogy meddig tartott ez az időszak. A Földhöz viszonyított kis távolsága ideális alannyá teszi további vizsgálatok számára.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek