Csillagászok szerint a Naprendszerben található trilliónyi üstökös legalább öt százaléka más naprendszerekben alakult ki.
Néhány amerikai csillagász kíváncsi volt, hogy az Oort-felhőben lézengő üstökösök közül mennyi olyan van, amelyik esetlegesen másik naprendszerből származik. Készítettek erre egy számítógépes szimulációt, az eredmény pedig felülmúlta a várakozásukat.
Az Oort-felhő a Naptól nagyjából 50000-100000 csillagászati egységre – egy csillagászati egység 150 mililó km - elterülő gömbhéj, amelyet a Naprendszer üstökösei alkotnak. Ha a Nap a Tejútrendszer tömegközéppontja körüli keringése során eléggé megközelít egy másik csillagot, lehetséges, hogy üstökös átadás-átvétel jön létre. A tudósok szerint nagyjából 1-2 millió évenként kerül olyan közel két csillag egymáshoz, hogy létrejöjjön ilyen tranzakció. Ezek szerint a Nap eddigi élete során mintegy 10000-50000-szer történhetett ez meg.
Ez az elmélet magyarázatot adhat az üstökösök nagy számára is: jelenleg úgy néz ki, az Oort-felhőben több üstökös van, mint amennyit a Naprendszer keletkezésére vonatkozó elméletek jósolnak. Vannak az elméletnek gyenge pontjai is: nem tudjuk, hogy a többi naprendszerben kialakult-e az Oort-felhőhöz hasonlatos üstökös-felhő – persze nincs okunk feltételezni, hogy csak nálunk van ilyen. Emellett nem az elmélet alátámasztása is meglehetősen nehéz feladat: a legegyszerűbb az lenne, ha az üstökösök kémiai összetételét vizsgálnánk, ezt azonban eléggé nehéz megtenni.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek