Harvard és a Massachusetts Institute of Technology (MIT) egy átlagos magyar diáknak elérhetetlen távolságban fekszik, de ez már múlt, mert a jövő távoktatása 2012 őszétől már lehetővé teszi, és mindezt ingyen. Ahhoz, hogy ezeken az egyetemeken tanító briliáns elméktől hallgassunk órát, nem kell más, csak egy egér és egy modem.
A Harvard és az MIT elnökei szerdán (2012.05.02) bejelentették, hogy létre hoznak egy közös oktatási platformot az edX-et közel 60 millió dollárból. Az edX-en keresztül a két intézmény együtt dolgozik a campus központú oktatás javításán és azon, hogy kiépítsék az online tanulók globális közösségét. A leendő diákok az órákat a platform által ingyen hallgathatják.
Az MIT Számítástudományi és Mesterségesintelligencia-kutató Laboratórium Karának vezetője Anant Agarwal lesz az elnöke az edX-nek és a Harvard Tudományegyetem igazgatója, Dean Michael D. Smith vezeti a tanfolyamok kidolgozását. Az online kurzusok ajánlásán kívül az edX-et az intézmények kutatásra is használják, hogyan tanulnak a diákok, a technológia mennyire segíti a tanítást a campuson és online egyaránt.
(A program bejelentői: MIT vezetője L. Rafael Reif (balról), MIT elnöke, Susan Hockfield, a Harvard elnöke Drew Faust, MIT-ről Anant Agarwal, és a Harvard vezetője Alan Garber.)
Maga az edX az MITx-en alapul, ami egy technikai platform, ahol az MIT kurzusainak online verziói találhatóak. Ez a verzió videó órákat, diákok által rangsorolt kérdések és válaszok, web alapú kollaboratív laborok is tartalmaz. Bár ezt soha nem fogja helyettesíteni a hagyományos modellt az alap képzésben, de fejleszti és egyben ki is egészíti a tanulási és tanítási tapasztalatokat mind a két egyetemen. Másfelől a Harvard és az MIT az edX-et nyílt forrású szoftverként hozta létre, így más egyetemek is csatlakozhatnak az programhoz, hogy egyesítsék a saját oktatási tartalmukkal.
Az edX cambridge-i székhelyű non-profit vállalkozás, az MIT és Harward által egyenlően birtokolt és finanszírozott. Az első tanfolyamokat a nyáron jelentik be és az ősszel kezdődnek. Az e-tanulás hatékonyságáról Kovács Ima: Az elektronikus tanulásról című könyvében is olvashatunk, hogy kedvet kapjunk az edX-hez.
Elérkezett annak a fajta oktatásnak az ideje, ami nem helyhez, nemhez vagy pénzhez kötött, hanem tudásvágyhoz, ahogyan azt a Hiper Galaktika 2008-as Az oktatás jövője című számában körülírták. Hajrá!
Forrás:
Utolsó kommentek