A mai napon lenne 129 éves Franz Kafka (1883-1924), a 20.század elejének egyik legkiemelkedőbb irodalmi tehetsége. Szürreális rémlátomásai egész nemzedékek képzeletét ejtették rabul, ezért nem meglepő, hogy munkásságának hatása számos műfajban kimutatható és ez alól a sci-fi sem kivétel. Megkíséreljük összeállítani azon fantasztikus filmek listáját, amelyeken leginkább kimutatható a Kafkai ihletettség:
Dark City (1998, r.:Alex Proyas)
John Murdoch (Rufus Sewell) álomból ébred, de mégis olyan, mintha tovább álmodna. Olyan bűntett miatt üldözik mindenek felett álló erők, amit nem követett el. A történet helyszínéül szolgáló titokzatos város egyedi látványvilággal és nyomasztó légkörrel látja el a filmet, ami tovább erősíti a kafkai hangulatot. A későbbiekben ugyan mindenre választ kap a néző, és a főszereplő sem jut Joseph K sorsára, de a film eleje akár a Per modern feldogozása is lehetne.
District 9 (2009, r.:Neil Blomkamp)
Egy idegen faj képviselői, űrhajótörést szenvednek Dél-Afrikában. Harminc évvel később még mindig nem sikerült hazajutniuk és a dél-afrikai kormány embertelen körülmények között tartja őket elkerítve a 9-es zónának nevezett gettóban. Bár a történet nem titkoltan az aparthied ás a faji szegregáció hatásainak allegóriája, a film és Kafka legismertebb novellájának főhősei között sok a párhuzam. Wikus (Sharlto Copley) egyszerű bürokrata, véletlenül magára fröcsköl egy vegyszert, amitől lassan átalakul bogárszerű idegenné. Amellett, hogy megtapasztalhatja milyen az elnyomottak bőrében, az Átváltozás Gregorjához hasonlóan ő sem számíthat többé családjára.
A Légy (1986, r.:David Cronenberg)
Az ember és a bogár fúziója kétségkívül rémületes gondolat. David Cronenberg, a body-horror műfaj mestere a borzongatás oldaláról közelíti meg a témát. Seth Brundle, a tudós (Jeff Goldblum) DNS-e összekeveredik egy házi légyével egy félresikerült teleportációs kísérlet során. Először nem úgy tűnik, hogy baj lenne belőle, de aztán szép lassan Brundle megkezdi gusztustalan átváltozását valamiféle ember-légy hibriddé. Ezt leginkább környezete, (terhes barátnője) sínyli meg.
Brazil (1985, r.:Terry Gilliam)
Orwell 1984 c. meghatározó regénye mellet kafkai elemekből is jócskán építkezik Terry Gilliam antiutópisztikus klasszikusa. Sam Lowry, (Jonathan Pryce) hivatalnok szürke életéből csak álmai jelentenek menekvést. Ám a szürreálisan bürokratikus világ mégis kérlelhetetlenül magába szippantja. Akárcsak a Per esetében, a filmben is nagy jelentősége van az álmoknak, amik nem is teljesen választhatóak el a rémálomszerű realitástól.
Utolsó kommentek