Az "Univerzum Legkülönösebb és Legérdekesebb Objektumai" versenyen komoly esélyesek volnának a fekete lyuknak is nevezett szingularitások. Ezek a jelenleg elfogadott nézetek alapján óriási csillagok megsemmisülésekor keletkeznek, eseményhorizontjukon semmi sem menekülhet ki, ha egyszer belépett (legalábbis a kvantumszintű "nyüzsi-részecskéken" kívül), gravitációjuknak fényévekre levő csillagok is engedelmeskednek... De egész pontosan mennyi is van ezekből a döbbenetes objektumokból? Nos, a csillagászok osztottak, szoroztak, megszámolták, hány olyan csillag van, ami elég nagy ahhoz, hogy ilyen maradjon utána, extrapolálták, összeszámolgatták a létező, ismert fekete lyukakat, aztán mondtak egy számot 600.000 és 800.000 között (ki-ki vérmérséklete alapján). Mind bukták.
A NASA WISE nevű teleszkópja 2011 februárig több, mint egy éven keresztül pásztázta az egész égboltot, olyan jellegű fényforrások után kutatva, amiket más teleszkópok nem észlelnek. Olyan mennyiségű adatot halmozott fel, hogy még mindig elemzik (és még jóóó sok idő kell, hogy a végére jussanak), így részletekben közlik az eredményeket is. Most például azt, hogy mindenki támassza be a sufniba a 800.000 fekete lyukas elképzeléseit - most a WISE segítségével ugyanis két és fél milliót azonosítottak.
Ráadásul ezek a fekete lyukak, amiket most sikerült lokalizálni és behatárolni, nem sza...ggal gurigáznak. Ezek nem az összeomló csillagok után fennmaradó, apró példányok, hanem gigantikus, ún. szupermasszív fekete lyukak, amik most is úgy buktak le, hogy a beléjük hulló anyag elárulta őket. Ezeket az objektumokat kvazároknak is nevezik, és az univerzum legfényesebb objektumai közé tartoznak: a beléjük hulló anyag elképesztő erejű fényt bocsát ki.
Ezek mellett a böszme fekete lyukak mellett ún. kozmikus hotdogokat is találtak: ezek ritka, forró, portól elárasztott galaxisok, melyeket nejhéz észlelni, mert fényük java részét kiszúri a porfelhő, amiben vannak. Ezekből a WISE kb. 1000-et észlelt, és mindet nagyon nagy távolságban - azaz ezek az univerzum korai napjaiban léteztek csak, hiszen fényüknek több milliárd évbe telt a Földre való út.
A tudósok szerint ez egy ideiglenes típusú galaxis volt a korai időkben: átmenet a spirális formából az elliptikusba.
A konklúziók levonása persze a későbbiekre marad: még mindig olyan adat-tonnákon kell a szakértőknek átrágni magukat, amik igen komoly feladatot jelentenek. De a tudósok egyhangúlag állítják, hogy ezek a felfedezések még csak a jéghegy csúcsa: a WISE adatok között további szenzációsnak ígérkező felfedeznivalók rejtőznek.
Úgy legyen, mondjuk mi.
space.com nyomán
Utolsó kommentek