78 éves lenne Carl Sagan csillagász, planetológus, a huszadik századi tudományos ismeretterjesztés egyik kiemelkedő alakja.
A Cornell Egyetem csillagászati és űrtudományi tanszékének professzora, a bolygókutató laboratórium vezetője volt, de nem csupán kutatóként végzett munkája, hanem a tudomány népszerűsítéséért végzett tevékenysége miatt is fontos közszereplő volt.
A NASA űrprogramjaiban a kezdetektől fogva részt vett, többek között az Apollo program űrhajósainak felkészítésében is. Az ő ötlete volt a Föld üzenete program, melyet később a Pioneer-10 és Pioneer-11, illetve a Voyager-1 és Voyager-2 műholdak közvetítettek a Naprendszerbe.
Tudományos mozgalmak szervezőjeként felismerte, hogy nemcsupán a "szakma", de az egyszeri ember is kíváncsi az Univerzum titkaira; kutatótevékenysége révén neki is köszönhetjük azt, amit ma a Naprendszer bolygóiról, holdjairól tudunk.
Carl Sagan emblematikus figurává vált a tudományos ismeretterjesztés területén, elismert harcosként küzdött az áltudományok és a tudomány korlátozását hirdetők ellenében. Humanizmusa, az emberi élet jobbítását és védelmét hirdető tanai legalább olyan ismert volt, mint a tudomány iránti elkötelezettsége, amely kora egyik jelentős személyiségévé avatta.
Filmjeivel, és világos, érthető, élvezetes stílusban megírt könyveivel eljuttatta a tudományt az otthonokba. Írásait nem csupán szakmabeliek de egyszerű, ám világunk működésének mibenlétére kíváncsi emberek ezrei forgatják a mai napig.
Emlékének adózik tisztelettel azonos című novellájából készült Kapcsolat című film, illetve a Star Trek Enterprise sorozat néhány epidódja, melyeket fia, Nick Sagan írt.
Utolsó kommentek