Jelen bejegyzésünk témája Steven Spielberg, aki eddigi élete során számos sci-fi témájú filmmel örvendeztetett meg minket. Hisz ki ne emlékezne a kicsi idegenre, aki haza szeretne jutni, vagy épp egy Teddy mackót ölelő mecha kisfiúra, aki ijedten bolyong az erdőben?
Harmadik típusú találkozások (1977)
A film -számunkra- érdekessége, hogy egy magyar operatőr, Zsigmond Vilmos, is segédkezett a forgatás során, munkáját Oscar díjjal is jutalmazták. Főszerepekben: Richard Dreyfuss, Francois Truffaut, Teri Garr, Lance Henriksen, Merill Connally. Michael Kahn vágóval is itt kezdődött a kapcsolata Spielbergnek, akivel az évek során számtalan filmen dolgoztak együtt.
A történet Roy Neary-ről szól -egy Indiana állambeli műszerész-, akinek élete gyökerestül megváltozik, miután UFO-val találkozik. Mindeközben a világ több pontján is megmagyarázhatatlan események történnek: a Góbi- sivatag kellős közepén megtalálnak egy régen elveszett hajót, egy kisgyerek játékai életre kelnek.
Royra akkora hatással lesznek az idegenek, hogy teljesen a téma megszállottjává válik. Egy hegyméretű hajóról képzeleg, sőt le is modellezi. Mindez odáig vezet, hogy felesége a három gyermekükkel elhagyja. A kétségbeesett Roy egy nap a TV-t nézi, mikor is egy vonatroncsot mutatnak. Ekkor jön rá, hogy amit eddig csak fikciónak vélt, nagyon is igaz...
E.T. a földönkívüli (1982)
Az E.T., a földönkívüli egy 1982-ben készült amerikai sci-fi film. Főszereplők: Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Dee Wallace és Peter Coyote.
Egy amerikai kisváros szélén, a családi házaktól alig néhány méternyire húzódó erdőben földet ér egy űrhajó, melyből fura kinézetű "emberkék" szállnak ki. A különös, totyogó idegen lények növényeket keresgélnek.
Ám hamarosan a helyszínre érkeznek a földlakó rendőrök: őrült zajt csapva, villódzó zseblámpájukkal megrémisztik a békés szándékú látogatókat, s miközben megpróbálják bekeríteni űrjárművüket, a furcsa kis lények menekülésbe fognak. A történet főszereplője, E.T. azonban lemarad a távozó űrjárműről, s így a számára ismeretlen bolygón reked.
E. T. a rá vadászó rendőrök elől menekülve elindul az erdőből a közeli kisváros felé. Egy ház teraszán találkozik Elliottal, a tízéves kisfiúval. Először mindketten megijednek, de aztán a fiú M&M drazsékkal a házba csábítja a földönkívüli lényt. Lassan barátság szövődik kettejük közt.
A filmet 9 Oscarra jelölték, ebből 4-et meg is nyert (legjobb vizuális effektusok, legjobb hangeffektusok, legjobb hang, legjobb eredeti filmzene ). Nemcsak Amerika, hanem világszerte is hatalmas sikere volt a filmnek, hisz Spielberg egyedülálló módon kapcsolta össze a gyermekmese és sci-fi műfajt.
A.I. Mesterséges értelem (2001)
Stanley Kubrick és Steven Spielberg közösen a filmtörténet egyik legérdekesebb, leggyönyörűbb és legmegrázóbb alkotását készítették el. A 2001-es amerikai sci-fi dráma alapjául Brian Aldiss "Super-toys Last All summer long" novellája szolgált. A film főszereplői Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O' Connor, Brendan Gleeson és William Hurt.
Maga a történet egy modern Pinokkió históriát mesél el nekünk, melynek központjában egy fejlett robotfiú - egy mecha- áll, aki igazi emberré szeretne válni. Kérdés, hogy a szeretet képességével felruházva, válhat-e egy robotból ember? Hol a határ ember és robot között? Mi a szeretet?
A globális felmelegedés és az elárasztott kontinensek következtében drasztikusan csökkent a népesség száma. Az emberek az életben maradás érdekében a robotok egy új osztályát - Mecha- fejlesztették ki, akik fejlett emberi érzelmekkel és gondolatokkal is rendelkeznek. Az egyik mecha gyártó cég - a New Jerseyben lévő Cybertronics- megalkotja Davidet, egy különleges gyerek android prototípust, aki elsőként van felruházva az emberi szeretet képességével. Ezek közül is kiemelkedik az "anyjához", Monicához fűződő kapcsolata. Monica, az a nő, aki örökbefogadta őt, s saját fiaként neveli- az igazi kisfia ugyanis egy ritka, gyógyíthatatlan betegségben szenved. David boldogan él Monicával és férjével, egészen addig, amíg az orvosok megtalálják az ellenszert Martin betegségére. A fiú ugyanis felépülve hazatér, és ekkor David élete drámaian megváltozik. A testvérviszály végül odáig fajul, hogy a kis androidfiú egy erdőben találja magát a robot Teddy mackója társaságában. A film David érzelmeinek fejlődéséről, és a körülötte élők reakcióiról szól, arról, hogy lehet-e a komputer-ember több, mint gép.
A film alapjául szolgált novella a 200. Galaktika Magazinban megtalálható.
Brian Aldiss-ról pedig itt olvashatunk többet: http://galaktika.hu/60-ev-science-fiction-brian-aldiss-beszel/
Különvélemény (2002)
Philip K. Dick azonos című novelláján alapszik. Főszerepekben: Tom Cruise, Max von Sydow, Colin Farrell, Samantha Morton, Kathryn Morris. A film négy Szaturnusz-díjat kapott, köztük a legjobb sci-fi és a legjobb rendezés díját. Továbbá Oscar-díjra jelölték a legjobb hangvágás kategóriában.
A novellától abban tér el, hogy részletesebben mutatja be a közeli jövőt, felsorakoztatva számos új technológiát, ami illik a film témájához, hangulatához. Ugyanakkor a mozi alkotói el is hagytak néhány elemet a könyv cselekményéből.
A jövő békésebb lesz. Legalább is Amerikában, ahol egy különleges rendőri egység -Pre-Crime- három telepatikus képességekkel rendelkező lény - prekog- segítségével minden gyilkosságot még elkövetése előtt leleplez. A rendőrök a médiumok segítségével a jövőbe látnak, előre gyűjtik össze a bizonyítékokat, tárják őket a bíróság elé, és a helyszínen, még az elkövetés előtt tartóztatják le a bűnöst. E következtében immáron 6 éve nem történt emberölés. Érdekesség, hogy ezek a telepatikus képességekkel rendelkező lények neves krimiírók után kapták a nevüket. Így talán nem is csoda, ha a legerősebb prekogot Agathának hívják, a krimi koronázatlan királynője, Agatha Christie után.
A prekogok által védett rendszer tökéletes, így az Egyesült Államok lakossága rövidesen szavazással dönt a Pre-Crime program országos szintre emeléséről, melynek érdekében az Igazságügyi Hivatal ellenőrzést tart. Colin Farrell személyesíti meg Danny Witwert, a kiküldött vizsgálót, akinek a Pre-Crime-mal kapcsolatos aggályait, miszerint az alkotmányban rögzített emberi jogok korlátozásának lehetősége és a tévedhetőség is fennáll, saját karrierépítési ambíciói csak erősítik.
A Pre-Crime parancsnoka, John Anderton (Tom Cruise) mégis kételkedni kezd. Nem csoda: a jelentés szerint ugyanis ő maga fog 36 órán belül gyilkosságot elkövetni. Áldozatát nem ismeri, nem tudja, hol és miért gyilkolná meg az idegent. Társai természetesen a nyomába erednek, hogy megakadályozzák a gyilkosságot. Ő pedig menekül, hogy még időben kideríthesse, tévedtek-e a jósok, vagy igazuk van, és ő rendőrből valóban bűnözővé válik-e nemsokára.
Világok harca (2005)
A Világok harca egy 2005-ös amerikai tudományos-fantasztikus film H. G. Wells azonos című kisregénye alapján. A főszereplő Tom Cruise, egy elvált kikötői munkást alakít, aki elidegenült gyermekei védelmezésére kényszerül, mikor idegen lények offenzívát indítanak a Föld ellen, menekülésre kényszerítve az embereket.
Ehavi számunkban is megemlékezünk mindenidők egyik legjobb rendezőjéről, akivel interjú is készült. Ez utóbbit itt olvashatjátok el.
Utolsó kommentek