Harmadik összeállításunk immár több, mint 20 évvel ezelőttre tekint vissza. Célja, hogy a '80-as évekről ne csak az ABBA, vagy a Boney M jusson eszünkbe. A listát különösen azoknak ajánlom, akik szerint az SF rövidítés San Franciscót takar. Star Trek rajongók kíméljenek!
10. Akira (1988) IMDb:7.9
A japán anime-cyberpunk iparág alapműve a harmadik világháború utáni Neo-Tokióban játszódik. Katsuhiro Otomo filmje (Suchimuboi - Steamboy, 2004) agresszív társadalomkritika, a Páncélba zárt szellem (Kokaku kidotai - Ghost in the Shell, 1995) mellett a felkelő nap országának legfontosabb tech-noir látomása.
9. A csendes Föld (The Quiet Earth, 1985) IMDb:7.1
Peter Jackson új-zélandi hegemóniája ellenére nem szabad megfeledkezni a sziget filmművészetéről. Geoff Murphy (Szabad préda - Freejack, 1992) direktor "utolsó ember a Földön" filmje egy apokaliptikus szerelmi háromszög története, epikus végkifejlettel. A film alapjául szolgáló könyv jövőre várhatóan magyarul is olvasható lesz a Galaktika Fantasztikus Könyvek sorozatban.
8. Mad Max 2. - Az országúti harcos (The Road Warrior, 1981) IMDb:7.6
Az ausztrál vadon újjászületése ironikus módon egy újbarbár korszak kezdete. Rendfenntartó erők nélküli sivatagaiban poszt-punk motorosbandák tartják rettegésben a középkori létformába visszasüllyedt embereket. George Miller sztárt csinál a nihilista Mel Gibsonból, aki a V8-as üldözővel szolgáltatja saját igazságát. A '80-as évek legerősebb poszt-apokaliptikus víziója, a trilógia harmadik része (Mad Max 3. - Az Igazság csarnokán innen és túl - Mad Max Beyond Thunderdrome, 1985) felejthetőre sikeredett.
7. A Jedi visszatér (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi) IMDb:8.3
Az eredeti trilógia leggyengébb darabja - ám ez közel sem sértő megállapítás. Természetesen a jó érzésű nézők el tudtak volna tekinteni az ewokok felbukkanásától, ami Jar Jar Binks baljós előfutárának tekinthető (Baljós árnyak - Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, 1999). Az új Halálcsillag elleni harc azonban méltó lezárása az űreposznak.
6. Brazil (1985) IMDb:8.0
1984 szelleme köszön vissza Tom Stoppard és Terry Gilliam retro-futurista filmjéből. A Monthy Python-féle abszurd humor és a jövőbeli mindent elnyomó bürokrácia kapcsolata olyan sötét víziót mutat, ami szöges ellentétben áll Gilliam négy évvel ezelőtti filmjének hangulatával (Időbanditák - Time Bandits, 1981). Főleg ha hozzátesszük, hogy Európában a rendezői változatot mutatták be, aminek nem éppen happy-end a vége.
5. Vissza a jövőbe (Back to the Future, 1985) IMDb:8.4
Az SF-vígjátékok koronázatlan királya többek közt az első olyan film, aminek a két folytatását (Vissza a jövőbe II. - Back to the Future Part II, 1989; Vissza a jövőbe III. - Back to the Future Part III, 1990) egyben forgatták le, majd külön mutatták be. Az eddig főleg TV-sorozatokban szereplő Michael J. Fox pedig egy csapásra sztár lett. Go Johhny go!
4. Terminátor - A halálosztó (The Terminator, 1984) IMDb:8.1
James Cameron a Piranha 2 - Repülő gyilkosok (Piranha Part Two: The Spawning, 1981) elkészítése után kapott még egy esélyt, hogy életben maradhasson rendezőként. A többi már történelem. Arnold Schwarzenegger legismertebb filmszerepe, a folytatásban (Terminátor 2: Az ítélet napja - Terminator 2: Judgment Day, 1991) antihősből hérosszá válik. Az időparadoxon leküzdésének egyik legmívesebb darabja.
3. A bolygó neve: Halál (Aliens, 1986) IMDb:8.5
A kritikusok szerint az Alien-tetralógia legjobb példánya, ami immáron műfaji mutálódáson is keresztül ment: az 1979-es Alien SF-horrorból ugyanis akció-SF-horror lett. Ripley hadnagy (Sigourney Weaver) karaktere pedig a fejlődő feminizmus következményeként családanyai ösztönökkel is fel lett ruházva. A '90-es években azonban elkezdődik a saga lassú hanyatlása (A végső megoldás: Halál - Alien³, 1992; Alien 4 - Feltámad a halál - Alien: Resurrection, 1997).
2. A birodalom visszavág (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back, 1980) IMDb:8.8
A SW űropera legsötétebb szegmense, ami főleg külsőségekben tartalmaz sci-fi elemeket. George Lucas először adta át rendezői székét, ezúttal mentorának, Irvin Kershner-nek. Luke elveszíti kézfejét, kiderül, hogy Darth Vader az apja, megjelenik Yoda mester, és akcióba lendülnek a birodalmi lépegetők.
1. Szárnyas fejvadász (Blade Runner, 1982) IMDb:8.3
Philip K. Dick könyvéből (Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal?) és Alan E. Nourse művének (amiből egyébként William S. Burroghs írt forgatókönyvet) címét felhasználva (Pengefutár) született meg Ridley Scott kultfilmje. A teremtésmítoszt és a replikánsok lét-értelmét körüljáró film a cyberpunk előfutárának tekinthető. A filmvégi monológ Rutger Hauer pályafutásának csúcspontja, és emlékezzünk meg Edward James Olmos szájából elhangzó magyar mondatról is: "Lófaszt, nehogy már! Te vagy a Blade...Blade Runner!"
kicsimate
Utolsó kommentek