A legújabb, Curiosity névre keresztelt rover alig három héttel a kilövés után elkezdte mérni az űrbéli sugárzást.
Az autó nagyságú marsjáró Radiation Assessment Detector (RAD) nevű sugárzásmérő detektorával a bolygóközi térben előforduló nagy energiájú részecskéket vizsgálja. Ezek a részecskék az emberi életre potenciálisan veszélyesek, így a rover mérései értékes információkat szolgáltatnak a későbbi emberes Mars-küldetések megtervezéséhez.
A Curiosity-t - a NASA 2,5 milliárd dolláros Mars Science Laboratory (MSL) missziójának központi elemét – november 26-án indították útnak. Az egytonnás rover nyolc és fél hónapos út után, 2012 augusztusában fog landolni a Gale kráterben. Fő feladata annak vizsgálata, hogy a kráterek belsejében fennmaradhatnak-e mikroorganizmusok.
Habár a RAD elsődleges feladata a marsfelszíni sugárzásviszonyok vizsgálata, az utazás során begyűjtött adatok is igen értékesek a tudósok számára. Az eddigi mérések ugyanis a bolygóközi térben utazó szondák felszínén történtek, míg a Curiosity szépen becsomagolva fekszik az MSL belsejében. Az így kapott adatok jobban közelítik az űrhajósok által elszenvedett sugárterhelés mértékét a tudósok szerint.
Forrás: space.com
Utolsó kommentek