Az ausztráliai rádió interferometriás gyakorlat újabb mérföldkövéhez érkeztek: két dél-koreai és három ausztrál teleszkóp összekapcsolásával létrehoztak egy 8,000 kilométeres bázisvonalú óriástávcsövet.
Az ausztrál tudományos ügynökség – fedőnevén CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) – nagyon szereti ezt a módszert alkalmazni: az elmúlt évek során Kínával és Japánnal együttműködve is létrehoztak hasonló óriástávcsöveket. A mostani együttműködés keretében egy tőlünk 3,5 milliárd fényévre lévő galaxist figyeltek meg egyidejűleg az öt rádióteleszkóppal öt órán keresztül. A megfigyelési adatokat valós időben továbbították a nyugat-ausztráliai Curtin Egyetemre másodpercenként 64 MB-os átviteli sebességgel.
A CSIRO-nak persze van egy nem titkolt célja ezekkel a nemzetközi tudományos projektekkel: idén fogják kiválasztani a Square Kilometer Array (SKA) elnevezésű távcsőkomplexum helyét. Az SKA az ESA következő nagy projektje, melynek keretében háromezer, együttesen 1 négyzetkilométer felületű rádióteleszkópból álló rendszert hoznak létre. A 15 méter átmérőjű teleszkópok öt spirális, legalább 3,000 kilométer hosszú kart alkotva fognak elhelyezkedni. Az építkezések 2016-ban kezdődnek, az előzetes számítások szerint a teljes költség mintegy 1,5 milliárd euró lesz. Többet a témáról itt találsz.
Az SKA helyszínéért két kontinens, Dél-Amerika és Ausztrália verseng egymással. Utóbbi a rádió interferometria területén szerzett évtizedes tapasztalata, illetve a térségben kiépített széleskörű tudományos kollaboráció alapján is reméli, hogy ő adhatja a helyszínt.
Forrás: livescience.com
Utolsó kommentek