Kicsit rugaszkodjunk el az SF-től, hiszen egy jó történet nemcsak látványvilágból, tudományos eredményekből áll, hanem emberi élettörténetekből is. A személy és a mögötte húzódó személyes story pedig mikor is lehetne a legszívbemarkolóbb, mint ha maga a színtiszta valóság. Íme öt asszony, akik a legpechesebbnek mondhatják magukat, ha űrkalandokról van szó.
5.Claudie André-Deshays Haigneré, aki otthon hagyta a férjét
Történt ugyanis, hogy a fiatal Claudie reumatológus orvos volt, kutatási területe pedig az űrtevékenység hatása az emberi szervezetre,ezt pedig hogy is lehet legjobban kutatni, mint az űrben, ugyebár... így a fiatal űrorvosnő elvégezte orosz barátainknál a kiképzést, Jean-Pierre Haigneré űrhajóssal együtt, akibe történetesen beleszeretett. Mivel az oroszok jófejek, és nem tiltják, hogy házaspárok együtt tréningezzenek és akár együtt is az űrbe utazzanak, nem emeltek kifogást a kapcsolat ellen. 1996-ban fel is repült Claudie a Mir-re, hogy 16 napig kutasson, majd 2001-ben egyedüli nőként az akkor még csak épülő Nemzetközi Űrállomásra is. Ám férjét, aki időközben szintén űrhajós lett, otthon kellett hagynia a kalandért. Ezt kívánta a legénységi beosztás... (Jean-Pierre csak egy év múlva jutott fel a Mirre, majd ő is behozta lemaradását az asszonnyal szemben, így jelenleg az űrutazások aránya a ma már gyermekes házaspárnál 2-2 maradt.)
4. Sally Ride, akit megelőztek az szovjetek
Bár a maga nemzetének hőse is lehetne, és az Egyesült Államokban élete végéig népszerűségnek örvendő első amerikai űrhajósnő is felkerült erre a listára, ez nem jelenti azt, hogy ne lett volna savanyú az a bizonyos szőlő az USA-nak. Míg a szovjetek felküldtél '63-ban Tyereskovát, majd '82-ben Szavickaját, az első amerikai űrhajósnő csak 1983. Június 18,-án indulhatott az űrbe. Ráadásul a rá következő évben mindketten dupláztak, Szavickaja ezt megspékelte még egy első női űrsétával is, így Sally Ride-nak "csupán" a nemzeti büszkeség jutott. Korai halálát pedig őszintén sajnáljuk, és ezúton hajtunk fejet munkássága előtt.
3. Nagyezsda, aki tíz évig készült
És aki soha nem jutott el az űrbe. A hölgy, akinek családnevét nem ismerjük, azért lett dobogós, mert pechsorozat áldozata. 1994 óta készült Csillagvárosban a nagy utazásra, és már elmúlt negyven éves. Többször kijelölték végre utazásra, de valami folyton közbejött. 2001-ben berobbant a köztudatba az "űrturizmus" fogalma, és a hölgy lekerült az utazók listájáról, hogy az űrbe mehessen potom húszmillió dollárért Dennis Tito, az első űrturista. És ha azt hinnénk, hogy nem lehet ennél nagyobbat koppanni, szólok, hogy igenis lehet! Ugyanis másodszor is kijelölték, és másodszor is egy űrturista, Mark Shuttleworth vette el a helyét, majd mintegy kegyelemdöfésként a reménybeli űrhajósnőt törölték a jelöltek listájáról.
2. Geraldine "Jerri" Cobb, akinek bűne, hogy nő volt
Bizony, és ez nem vicc! Mindenki, aki kicsit is foglalkozik a témával, tudja jól, hogy kik is azok az "Igazak". Aki nem, annak eláruljuk, hogy az első hét amerikai férfit foglalták bele e gyűjtőnévbe, akiket kiképeztek űrutazásra, és akik végre is hajtották azt. Csakhogy az USA is meglépte azt, amit keleti riválisa, és előkészített egy női szakaszt is, hét űrhajósnővel. Ám a demokrácia és az emberi jogok országában (ahol a hatvanas években még fehér és fekete bőrű ember között is különbséget tettek) egy nő NEM érvényesülhetett, pusztán azért, mert nő volt. Egy kongresszusi meghallgatáson 1963-ban maga John Glenn, az első amerikai űrhajós, aki valódi űrutazást tett (majd 77 évesen duplázott) elvágta egy végtelenül soviniszta kijelentéssel a starthoz vezető utat. Glenn ezt találta mondani (összegezve): a nők társadalmi helyzetüknél fogva nem alkalmasak arra, hogy hősként képviseljék az űrben az amerikai népet.
1. Valentyina Ponomarjova, aki örökké tartalék maradt
Valentyina Tyereskova dublőréről van szó, aki -bár ugyanúgy felkészült, ugyanúgy kiváló teljesítményt nyújtott és nyújthatott volna-, végül örök tartalék maradt, és soha nem repülhetett a világűrbe. A szovjetek 1962-63-ban megkezdték egy női csapat válogatását is, melyen végül öt nő találtatott megfelelőnek. A követelmények nem voltak túlzásba esőek, hiszen a hölgyek között volt tanítónő, gyári munkás is. Ráadásul a végső kiválasztásnál mint Tyereskovának, mind Ponomarjovának neves-befolyásos támogatója akadt. A végszó kimondása után pedig nem volt mit tenni. Tyereskova világhírű lett, míg társait elnyelte a feledés homálya. Ponomarjova jelenleg történész, aki az emlékeiből él. Több könyvet írt felkészüléséről és kiképzéséről, mind orosz nyelven érhető el jelenleg.
Utolsó kommentek