Essen itt néhány szó azokról az asztronauta-hölgyekről, akik igazán nagyot teljesítettek. Vannak szakmák, amelyekben a nőknek igencsak fel kell kötniük a nadrágot, ha férfi kollégáik teljesítményével akarnak vetekedni. Ez néha olyan jól sikerül, hogy adott esetben még túl is lépik őket...
5. Valentyina Tyereskova, az első
Az első férfi csapat kiképzése és az első repülések után mindkét űrhatalomban felmerült az ötlet, hogy női erőt is kiképezzenek a világűrben való utazásra. A szovjetek nagy energiával láttak neki az alkalmas hölgyek kiválogatásának, ahol a pilóta-múlt nem volt feltétel, az életkor, a testalkat és a gyermektelenség azonban igen. Tyereskova textilgyári munkásnő volt, ám szabad idejében az ejtőernyőzés szerelmese, egy alkalommal majdnem bele is fulladt egy folyóba, melyet ereszkedés közben nem tudott már kikerülni. Az öt kiképzett hölgy közül végül őt jelölték ki az utazásra, amit sikeresen is hajtott végre a Vosztok 6 fedélzetén, 1963. június 16.-án, majdnem három napon keresztül. Enyhe rosszullétektől eltekintve bebizonyította, hogy a női szervezet is képes elviselni a megterheléseket. Az űrbiznisz olyannyira bejött neki, hogy hozzá is ment kollégájához, Andrijan Nyikolajevhez, és hamarosan megszületett az első űrhajós-bébi is (bár a Földön), Jelena. Jelenleg Tyereskova az egyetlen vezérőrnagyi rangban lévő nő az Orosz Fegyveres Erőknél.
4. Liu Yang, aki gyermeke nélkül nem lehetne űrhajós
Bizony, ugyanis Kínában egy sor szokatlan kritériumnak kellett megfelelni ahhoz, hogy az ember lánya űrhajós lehessen. Ilyen volt a férjezett státusz és legalább egy gyermek léte. Az első kínai űrhajósnő egy kifejezetten szegény tartományból, Henanból származik, vadászpilóta múlttal rendelkezik, és egy alkalommal ő is majdnem otthagyta a fogát már, amikor gépe galambrajjal ütközött, és vakon kellett leszállnia, hiszen semmit nem látott az ablakát beborító vértől. Liu-t 21 nő közül választották ki a Sencsou 9 útjára, küldetését sikeresen teljesítette, szabad idejében pedig Rubik-kockázott (csak hogy valami magyar vonatkozást is említsek). A kísérleti kínai űrállomás lakója 13 napot tartózkodott az űrben.
3. Ji Szo-Jeon, akinek a tartaléka egy férfi volt
Dél-Korea első űrhajósa történetesen nő. Ez pedig egyfelől a véletlennek, másfelől pedig a férfi kolléga könnyelműségének köszönhető. Ji Szo-Jeon és társai Oroszországban készültek fel az űrutazásra, azonban a számítógépmérnök szakember férfi jelölt ellen több rendbeli kifogás is érkezett a felkészülési szabályzat megsértése miatt, ezért az elsőségből visszahívták, és tehetséges női társát választották, hogy elsőként képviselhesse hazáját a világűrben. A 29 éves űrhajósnő sikerrel vette az akadályt, és 2008. április 8.-án el is indult a Nemzetközi Űrállomásra, ahonnan április 19.-én érkezett meg a Földre ismét, bár nem zökkenőmentesen. Enyhe gerincsérülést szenvedett, de hamarosan elhagyhatta a kórházat.
2. Sunita Williams, a rekorder
Amerikai helikopter berepülő pilóta, aki 1998-tól kezdve részesült űrhajóskiképzésben, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Oroszországban is. Rendkívül jól teljesített, a bezártság-tesztet például 9 napig bírta, víz alatti környezetben. 2006-ban, 2007-ben és 2012-ben indult a világűrbe, jelenleg is ott tartózkodik. Több rekord is az ő nevéhez fűződik, ugyanis ő tartja a leghosszabb világűrbeli kutatási időt, és a legtöbb űrséta rekordját is alig két hete állította fel, szám szerint hat alkalommal. A Nemzetközi Űrállomásról a tervek szerint 2013. januárjában tér majd haza.
1. Eileen Collins, a parancsnoknő
Kivételes hölgyről van szó, nem véletlenül került a kiválóságok között is az élre. A légierő ezredese 1990-ben részesült űrhajós kiképzésben. Négy alkalommal is űrsiklón repült: 1995-ben a Discovery-n, 1997-ben az Atlantison, 1999-ben a Columbián, és 2005-ben szintén a Discovery-n. Második útján pilótafeladatokat látott el. Azon kivételes emberek közé tartozik, akik jártak a közelmúlt mindkét űrállomásán, a Mir-en több alkalommal is, de legutolsó útja során a Nemzetköz Űrállomásra vitt utánpótlást. A Discovery űrsikló első (és eddig egyetlen) olyan parancsnokaként tette meg ezt az utat, aki NŐ, így, nagy betűvel. Ilyen megtiszteltetést évtizedenként egyszer, ha osztanak (ezentúl). Személye rendkívül nagy hatású, az Encyclopædia Britannica azon 300 nő között tartja számon, akik a legnagyobb hatást tették az emberi történelemre. Csillagvizsgálót és repülőteret is elneveztek róla.
Utolsó kommentek